Українці, які мають статус тимчасового захисту, можуть працювати без отримання дозволу на роботу. Це дає їм доступ до ринку праці Чехії. Особа, яка має тимчасовий захист, має право укладати трудовий договір (або інші види трудових угод, які передбачають отримання додаткового заробітку).
Про це пише Visit Ukraine аналізуючи умови працевлаштування українців та ринок праці Чехії.
Повідомляється, що Міністерство праці та соціальних справ Чехії підготувало для громадян України інформацію для роботодавців та іноземців. Зокрема, дозвіл на роботу в Чехії мають отримувати ті, хто не має тимчасового захисту, трудової чи синьої карти.
Водночас, українцям не потрібно оформлювати дозвіл на роботу в Чехії, якщо вони:
- мають статус ПМЖ;
- члени сімей дипломатів;
- спортсмени, художники, вчені, постачальники товарів та послуг, монтажники обладнання, учні та студенти віком до 26 років, тривалість робочого періоду яких не перевищує семиденного або тридцятиденного періоду у сумі за рік;
- рятувальники під час виконання місій;
- водії-міжнародники, якщо вони мають офіційне працевлаштування та направлені своєю компанією;
- акредитовані журналісти;
- студенти, які навчаються очно, за спеціальними правилами;
- випускники чеських вишів;
- іноземці, які мають статус тимчасового захисту.
При цьому право отримати дозвіл на роботу мають:
- особи, які працевлаштовуються на сезонні роботи (до 6 місяців);
- особи, які влаштовуються працювати до 3 місяців (Робочий Шенген);
- особи, які мають дозвіл на довгострокове перебування для провадження підприємницької діяльності;
- стажери до 6 місяців (з можливістю продовження);
- особи до 26 років, які перебувають у Чеській Республіці за молодіжними програмами;
- власники віз або ВНЖ, які подали заяву на міжнародний захист.
Для працевлаштування в Чехії потрібні такі документи:
- Статус тимчасового захисту чи віза толерантності.
- Український паспорт (+ копія)
- Закордонний паспорт із закінченням терміну дії не раніше 3 місяців остаточної дати контракту (+ копія).
- Медичне страхування – поліс у Європі давно стало обов'язковою умовою для різних сфер життя (мінімальне покриття – 30 тис. євро).
- Свідоцтво про освіту.
- Довідка про несудимість.
- Медична довідка
- Додаткові дозволи – залежать від специфіки роботи (про їхню необхідність аналогічно слід дізнатися перед влаштуванням).
«Для того, щоб ваш пакет документів був сформований правильно та захищав права найманої особи, перед відправкою рекомендуємо проконсультуватися з фахівцями у сфері працевлаштування. Також враховуйте, що медичне страхування вам потрібне і для в'їзду до країни.» - наголошує видання.
Портал також повідомляє, що найбільш потрібними працівниками в Чехії є інженери, медики, співробітники сфери IT (програмісти, дизайнери, тестери, менеджери проектів). Активні сфери діяльності у Чехії – логістика, автомобілебудування, важка промисловість. Тому нерідко можна зустріти запрошення робітників на завод, спеціалістів із вантажоперевезень.
Крім того, наголошується, що в країні брак людей з професійними знаннями, тому що багато місцевих переїжджають до інших європейських країн із вищою зарплатою. Особливо це стосується лікарів. Середній вік медика в Чехії – 52 роки, і коли йому доводиться йти на пенсію, замінити його нема ким. Молоді чеські лікарі швидко залишають рідну країну, щоб заробляти у 2-3 рази більше у Німеччині, Швейцарії, Ірландії, Великій Британії.
Видання також повідомляє, що зараз найбільше українців працює у провідних секторах – виробництво товарів масового попиту, автомобілебудування та логістика. Країна є своєрідним хабом між Західною та Східною Європою для великих логістичних операторів. У Чехії розташовані заводи, які займаються серійним виробництвом деталей світових автогігантів.
Щодо заробітних плат, то, як пише портал, зарплата без знання мови та досвіду становить 25-35 тис. чеських крон на руки (1000-1400 євро або 40-55 тис. грн). Додаткові гроші часто можна отримати за роботу у вихідні або в нічні зміни, які за трудовим кодексом оплачуються вище. Роботодавці зазвичай забезпечують безкоштовне житло, а також нерідко видають купони на харчування.
Зазначається, що для пошуку роботи в Чехії потрібно зайти на сторінки Уряду праці Чеської Республіки або на одному з веб-порталів:
- prace.cz
- workania.eu.
Раніше ми писали про те, що у Німеччині у вересні 2024 року роботу знайшли, пройшли навчання чи розпочали власний бізнес 8500 українців, що більш ніж удвічі перевищує показник вересня минулого року.