Усі підприємства в Україні повинні перепідтвердити свій статус критичності до 28 лютого 2025 року згідно з новими критеріями, щоб мати можливість здійснювати нові бронювання військовозобов'язаних працівників. Про це повідомив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів, передає пресслужба Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).
За його словами, протягом цього часу чинні бронювання та чинний статус критичності будуть зберігатися, при цьому нових співробітників компанії зможуть забронювати тільки після перепідтвердження статусу.
Надалі всі бронювання співробітників критичними підприємствами здійснюватимуться через портал "Дія". Для цього потрібно заново отримати статус критичності за новими критеріями та подати документи через ОВА, міністерства або профільні ЦОВ.
Як зазначив посадовець, щоб отримати статус критичності, підприємство має відповідати принаймні трьом критеріям, два з яких є обов'язковими для всіх.
Два обов'язкові критерії: відсутність податкової заборгованості та середня заробітна плата по підприємству не менше ніж 20 тис. грн і така ж заробітна плата працівника, що бронюється, за останній звітній період. Наразі це квартал, після набрання чинності змін до податкового законодавства це може бути місяць.
Третій критерій має бути одним із загальних, регіональних або галузевих критеріїв, які протягом 10 днів із моменту ухвалення постанови мають бути розроблені профільними міністерствами або ОВА. Водночас галузеві та регіональні критерії мають бути погоджені з Міноборони та Мінекономіки.
Кіндратів розповів, що можливість бронювати 100% працівників наразі передбачена для підприємств паливно-енергетичного та оборонно-промислового комплексів. Інші компанії мають квоту 50%.
Базою обліку є всі військовозобов'язані працівники підприємства. З фінальної версії порядку бронювання виключили положення про те, що до загальної кількості військовозобов'язаних на підприємстві не включаються військовозобов'язані, які мають відстрочку, наприклад, у зв'язку з доглядом за людиною з інвалідністю, або багатодітні сім'ї.
Також до бази не враховуватимуться працівники, які працюють за сумісництвом і заброньовані на іншому підприємстві. Працівники, які працюють на підприємстві менше трьох місяців, наразі теж не можуть бути заброньовані. Після набрання чинності податкових змін цей термін скоротиться до місяця.
У ЄБА додали, що зняти бронювання з працівників буде можливим, втім, без особливих підстав (наприклад, звільнення) це можна буде зробити не частіше одного разу на місяць.
Раніше ми писали, що з 1 грудня 2024 року бронювання працівників від мобілізації здійснюватиметься виключно в електронному форматі через портал "Дія".