Тепер випускникам українських шкіл не вручатимуть срібні чи золоті медалі. Видатним учням видаватимуть свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою. Про це повідомила пресслужба освітнього омбудсмена.
Уточнюється, що нагородження золотою та срібною медаллю як вид морального стимулювання випускників скасували наказом Міністерства освіти і науки України від 20 грудня 2024 року №1771.
Положення про золоту медаль "За високі досягнення у навчанні" та срібну медаль "За досягнення у навчанні" й наказ МОН від 17.03.2015 №306, яким воно затверджене, втратили чинність.
Тепер замість свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти для осіб, нагороджених золотою медаллю "За високі досягнення в навчанні" або срібною медаллю "За досягнення в навчанні", видаватиметься свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою.
Служба освітнього омбудсмена виявила кілька причин, чому скасували медалі:
- Відзнака у формі медалі - це пережиток минулої епохи, який залишається поширеним в пострадянських країнах, у країнах Європи його не використовують.
- Медаль не дає переваги при вступі до закладів вищої освіти (вона не гарантує досягнення високих результатів зовнішнього незалежного оцінювання / національного мультипредметного тесту, тож це породжувало неоднозначності в позиціях щодо надання переваг медалістам при вступі).
- Недоброчесність у школах щодо медалей. Іноді, щоб надати дитині можливість отримати медаль, а школі - "визнання", вдавалися до недоброчесних дій, наприклад, з неправомірним виправленням оцінок.
- Вартість виготовлення медалей за державні кошти. Витрати на медалі не є обґрунтованими економічно, зважаючи на те, що медаль не дає жодних переваг при вступі до закладу вищої освіти та не відображає реальний стан освіти.
Раніше ми писали, що в Україні скасували нагородження випускників 11 класів золотими та срібними медалями. Їх вручали за високі досягнення в навчанні.