На початку повномасштабної війни банківська система України отримала такі виклики, яких не знала за всю історію незалежності країни. Але система вистояла - масових банкопадів уникли. Що відбувалося та куди рухається банківський сектор України розповів у колонці голова правління Акордбанку Олексій Руднєв.
За словами Руднєва, банківські установи почали розробляти різні кризові сценарії ще у 2021 році. У Акордбанку та в інших фінансових установ був час підготуватися. І тому, на час вторгнення, у банка була вже налагоджена резервна IT-інфраструктура, супутниковий зв’язок з топ-менеджерами, маршрути інкасації. У перші дні воєнної агресії рішення ухвалювалися «з колес» і дуже швидко. Своєчасні та необхідні постанови НБУ сприяли підтримці системи та завадили паніці. Система вистояла та вже починає повертатися до позитивної динаміки.
Обсяг коштів юридичних осіб, який із початком війни суттєво знизився, вже повернувся до показника лютого 2022 року. Кошти фізичних осіб, внаслідок значних виплат військовим, за час військового стану зросли на 70 млрд грн. «Зокрема, в Акордбанку за липень приріст депозитів становив 108 млн грн, за 20 днів серпня — вже понад 161 млн грн», — написав Олексій Руднєв.
Із початку року Акордбанк збільшив кількість робочих місць на 23%, продовжує відкривати нові відділення та запроваджувати ІТ-розробки. Щоб створити додатковий буфер, установа збільшила резерви на покриття кредитних ризиків більше ніж на 30%, залишаючись при цьому прибутковою.
Економіка України, за різними оцінками, може скоротитися до кінця року на 35–50%. Це негативно вплине на стан банківських балансів, і передусім на кредитні портфелі. У середньому по системі близько 25% усіх кредитів мають проблеми з обслуговуванням. В окремих банках цей показник може становити і понад 50%. Тож, на думку Олексія Руднєва, з часом кредити будуть реструктуризовані. Це вплине на фінансовий результат банків, стан їх ліквідності та рівень капіталізації.
Низька питома вага кредитного портфелю в структурі активів банку суттєво зменшує ризики такого банку в умовах росту кредитних ризиків. «Головний виклик на майбутні декілька років для банків – саме якість кредитного портфеля, яка суттєво впала з початком воєнних дій. Ми завжди концентрувалися на безризикових комісійних доходах, і відповідно, не чутливі до того, що хтось із позичальників піде на реструктуризацію», — написав Олексій Руднєв.