Експерти вважають “недоречним” і “незвичним” абзац із критикою 5655 в резолюції Європарламенту - ЗМІ

Експерти вважають “недоречним” і “незвичним” абзац із критикою 5655 в резолюції Європарламенту - ЗМІ
Ілюстративне фото / Getty Images

Поява дивної поправки з критикою законопроекту про містобудівну реформу (проект 5655) в резолюції Європарламенту про антикорупційні та євроатлантичні здобутки України могла стати наслідком лобізму і зовнішнього тиску. Таку думку висловили експерти, опитані виданням РБК-Україна. Журналісти з’ясували, що правку вніс член Європейської народної партії Міхаель Ґалер без обговорення з іншими колегами-авторами документу, які були проти такої правки, бо вважали її дивною і недоречною.

"Весь документ (резолюція Європарламенту, – ред.) присвячений стратегічним пріоритетам. Він говорить про геополітику, макроекономіку. Він про високу політику. А цей конкретний абзац дуже специфічний. Про щось дуже національне, дуже докладне. Це дивно для дуже стратегічного документа", – сказав у коментарі РБК-Україна експерт німецького Фонду Маршалла Брюно Лете, додавши, що внесення поправки щодо законопроекту №5655 йому здається "досить незвичайним".

"Європейський парламент часто зазнає впливу політичних інтересів, окремих осіб, груп, асоціацій. Вони часто намагаються чинити тиск на ЄП. Можливо, тут відбулося лобіювання, можливо, був якийсь тиск ззовні", – вважає Лете.

Група "Оновлення Європи", яка готувала проект спільної резолюції, виступила проти включення до неї пункту щодо цього законопроекту, який виглядав дуже недоречним на тлі решти тексту документа, присвяченого глобальним питанням, на кшталт європейської та євроатлантичної інтеграції, підтримки України у боротьбі з російською агресією тощо, пише видання. Однак на правці наполягав Ґалер.

Депутати і сам Ґалер визнають, що законопроект, текст якого налічує сотні сторінок, вони не читали, а під час голосування покладалися на думку ініціаторів правки. Як розповів РБК-Україна сам Галер, у Європарламенті існує "розподіл роботи" – коли депутати при ухваленні рішень покладаються на думку колег, які більш профільно займаються тим чи іншим питанням. "Напевно, не всі читали (законопроект №5655, – ред.) ", – сказав Ґалер.

Тим часом запропонований ним пункт містить досить жорсткі, але при цьому розмиті формулювання, такі як "певні корисливі інтереси" – очевидно, неназваних "бенефіціарів". "Я вважаю, що це надто різкі та надто гучні заяви, і насамперед політичні заяви. Наша резолюція – політичний документ. І вона стосується стратегічних речей. Звичайно, він не про будівництво, не про фінансові питання. Я не побачив, що закон №5655 дійсно підходить до нашої резолюції, я не вважав за доречне згадувати про нього", – зазначив співавтор резолюції (був проти правки про 5655) Пятрас Ауштрявічюс.

Своєю чергою, Ґалер у розмові з РБК-Україна так і не зміг назвати конкретних осіб, чиї "корисливі інтереси" згадані в його правці – за його словами, йдеться "про представників будівельної галузі".

Ґалера називають близьким до Віталія Кличка. Асоціація міст України, яку очолює Кличко, раніше вже поширювала публікації з цитатами Галера щодо законопроекту №5655. Щоправда, у березні формулювання, які той використав – "він (законопроект, – ред.) трохи проблематичний, його потрібно доопрацювати" – були значно м'якшими за ті, що євродепутат у червні вніс до резолюції ЄП, відзначає видання.

Ґалер та Кличко знайомі досить давно – у мережі є їхні спільні фотографії ще з 2012 року. І після цього вони багато разів перетиналися на різних міжнародних подіях. 2020 року багато галасу наробив відкритий лист трьох депутатів Європарламенту, співавтором якого був Галер, у якому українську владу застерігали про можливість втрати безвізового режиму з Європою.

Наприкінці лютого Україну відвідала делегація Європейська народна партія, куди входив Галер. У програмі була й зустріч із Віталієм Кличком. Примітно, що з березня 2023 року партія УДАР стала асоційованим членом ЄНП, куди входить Ґалер і яка стала головним драйвером ухвалення правки. Депутат згадує, що тема законопроекту №5655 на лютневій зустрічі теж порушувалася, але, за його словами, була лише "одною з багатьох".



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK