У жовтні 2023 року 70% українців вважали важливим критикувати можливі помилкові та неправильні дії влади. Про це свідчать результати опитування, проведеного протягом 30 вересня-13 жовтня Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).
У травні 2022 року більшість українців віддавали перевагу уникненню взагалі будь-яких суперечок. Тоді 68% вважали, що всі суперечки мають бути відкладені, а наполягали на допустимості критики 26%.
Зараз, у жовтні 2023 року, ситуація змінилася: тепер 70% українців уважають важливим критикувати можливі хибні рішення влади, а наполягають на уникненні будь-яких суперечок 25%.
За словами виконавчого директора КМІС Антона Грушецького, ці результати важливо коректно аналізувати в контексті інших результатів соціологічних опитувань.
"Так, дійсно в Україні наростає критика дій центральної влади (зараз переважно у форматі критики парламенту та уряду при збереженні високої підтримки і довіри президенту) зі значно вираженим бажанням "змін". Вочевидь, найбільшим фактором таких змін настроїв, коли 70% уже вважають доцільною критику, є питання корупції, і українці не хочуть замовчувати її. Водночас, як ми показували раніше, 59% усе-таки бачать позитивні зрушення в боротьбі з корупцією", - прокоментував соціолог.
Він додав, що, крім цього, запит на єднання зберігає свою потужність, українці проти чвар і конфліктів. Певна критика населенням не призводить до бажання негайних змін шляхом виборів.
"Пріоритетом лишається перемога. Відповідно це запитання відображає більшою мірою доцільність саме конструктивної критики можливих хибних дій влади. Українці хочуть конструктивних пропозицій, які би виправляли наявні хиби і які би наближали Україну до перемоги", - пояснив експерт.
Раніше ми писали, що в травні 2022 року президенту Володимиру Зеленському довіряв 91% українців. Однак у жовтні 2023 року показник зменшився до 76%.