Які підходи планується запровадити під час закупівель продуктів Міністерством оборони з 1 квітня 2024 року.
З початку другого кварталу 2024 року закупівлі продуктів харчування Міністерством оборони України здійснюватимуть за новими правилами. Про це повідомили в Міністерстві економіки.
Зазначається, що було проведено заключне засідання Міжвідомчої робочої групи з питань визначення нових підходів до закупівлі Міністерством оборони продуктів харчування з використанням електронної системи закупівель (МРГ).
На засіданні МРГ генеральний директор Державного оператора тилу Арсен Жумаділов розповів, які підходи планується запровадити під час закупівель продуктів Міністерством оборони з 1 квітня 2024 року.
Читайте також:
Ключові з них:
- Закупівля продуктів харчування здійснюватиметься за каталогом із 409 найменувань, але товари в ньому на етапі підготовки тендерної документації агрегуватимуться в більш ніж 25 категорій (наприклад, "м'ясні вироби"). Це відкриває широкі можливості для участі в закупівельних процедурах українських виробників.
- Під час формування очікуваної вартості замовник орієнтуватиметься на дані щодо середньостатистичних цін із різних джерел, зокрема Держстату.
- Закупівля та логістика відокремлені. Виробник, який переміг у тендері, постачатиме продукцію на розподільчі центри. Послуги доставки з цих центрів до кінцевих споживачів закуповуватимуться державою окремо.
- Буде використовуватися динамічна система закупівель. Вона передбачатиме кваліфікацію учасників до початку торгів, можливість бажаючим пройти кваліфікацію протягом періоду дії кваліфікаційної рамки, приховати з метою безпеки певні дані щодо учасників.
- Людиноцентричність: стандартизовані меню будуть розроблені професійними технологами (зокрема тими, які нині захищають країну в лавах ЗСУ). Меню враховуватиме як потреби військових у різних видах раціонів, так і специфіку задоволення потреб у якісному харчуванні в умовах бойових дій.
Раніше ми писали, що Міністерство оборони України вилучає частину зіпсованих сухих пайків, закуплених у 2022 році без контролю якості.