З початку 2021 по жовтень 2024 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься інформація про 13,2 тис. вироків, у яких згадується як мінімум один із семи найпопулярніших месенджерів. Мова йде про Viber, Instagram, Telegram, Signal, TikTok, WhatsApp та Facebook.
Про це повідомляє "Економічна правда".
Зазначається, що аналіз даних отриманих виданням показав, що з початку війни кількість вироків, у яких традиційний месенджер кваліфікується як знаряддя злочину, значно зросла. Якщо до 2022 року щомісяця суди виносили в середньому 100 таких рішень, то після вторгнення росіян їх побільшало вп'ятеро.
Повідомляється, що найпоширенішим протиправним діянням, у якому використовуються месенджери, є торгівля та зберігання наркотиків. Останні чотири роки на ст. 307 та ст. 309 Кримінального кодексу (КК), у яких описано відповідні злочини, припадало 44% вироків, пов'язаних із використанням месенджерів.
Як пише видання, з 2022 р. зросла роль месенджерів для скоєння воєнних злочинів. Їх масово використовують із виготовлення хибних документів. На ст. 358 КК ("Підробка документів, печаток, штампів і бланків, збут або їх використання") припадає на 16% справ, де згадуються служби обміну повідомленнями. У провідну десятку статей КК, за якими у вироках згадуються месенджери, також потрапили: зазіхання на територіальну цілісність (ст. 110), держзрада (ст. 111), шпигунство (ст. 114), незаконне переправлення через кордон (ст. 332). Через служби обміну інформацією зрадники одержують інструкції від кураторів із РФ.
«Багато справ мають схожу фабулу: "У серпні-вересні підозрювані, шукаючи підробітку, отримали повідомлення в Telegram з пропозицією за 1 тис. дол. спалити автомобіль військовослужбовця ЗСУ або інших військових формувань", - зазначає видання.
Також повідомляється, що найпопулярнішим месенджером серед злочинців є Telegram. Він давно заслужив на славу майданчика для продажу наркотиків, психотропних та інших заборонених речовин, зброї, дитячої порнографії, фальшивих документів, викрадених баз даних, у тому числі банківських карток, підробок брендового одягу та парфумів.
При цьому наголошується, що на Telegram припадає лише 53-55% усіх згадок у вироках за злочини 2023-2024 років. Це значно менше, ніж можна очікувати, і менше, ніж частка користування цим месенджером населенням.
"Найчастіше злочинці використовують Telegram для торгівлі та зберігання наркотиків: 59% справ, де фігурує цей месенджер, належать до цієї категорії", - свідчить статистика.
Інші платформи теж мають свої специфічні ролі. Наприклад, Viber найчастіше використовують для підробки документів (32% вироків), включаючи довідки про непридатність до служби або дозволи на виїзд, WhatsApp або Signal – для координації груп осіб, які намагаються незаконно перетнути кордон. TikTok, менш популярний серед злочинців, найчастіше фігурує у судових рішеннях, пов'язаних із поширенням інформації про пересування українських військових чи публікацією відео на підтримку країни-агресора.
Раніше ми писали про те, що шахраї розміщують у месенджерах та соцмережах повідомлення про псевдодопомогу. Аферисти пропонують перейти за посиланням і ввести карткові дані нібито для отримання грошей, але насправді їхня мета вкрасти ваші заощадження.