Експертна комісія Українського інституту національної пам'яті (УІНП) підтримала зміну назви розмінної монети з копійки на шаг. Про це повідомляється на сайті організації.
На думку членів комісії, назва “копійка” стосується російської монетної традиції. Зокрема таке найменування монет утвердилося на українській території внаслідок її поглинання Російською імперією.
“Підтримавши ініціативу Нацбанку, комісія керувалася тим, що копійка не є питомо українською грошовою одиницею. Вона була навʼязана Московією. Перехід на шаг означає, що ми позбуваємося ще одного аспекту колоніальної спадщини. Шаг - це грошова одиниця, яка побутувала в Україні у 16-18 століттях”, — прокоментував рішення комісії її голова Віктор Брехуненко.
За даними Інституту мовознавства імені Потебні, в українській мові найменування “шаг” для позначення дрібної монети відоме ще з 16 століття. Відповідна назва продовжила побутувати й під час перебування частини території сучасної України у складі Російської імперії. Зокрема так називали двокопієчну мідну монету, а вже згодом шагом йменували гріш (російську дєньгу), що становив пів копійки.
Також повідомляється, що в Українській Народній Республіці, у процесі впровадження власних грошей, для найменування розмінних монет використовували саме назву “шаг”.
“Це була данина традиції. Вона перервалася через поразку національно-визвольного руху. Повертаючи шаг сьогодні, ми отримуємо назву розмінної монети, яка відображає минуле та не позначена московською зверхністю”, — зазначив Віктор Брехуненко.
Нагадаємо, як ми вже писали, Нацбанк ініціював зміну назви розмінних монет із "копійка" на "шаг". Регулятор пояснив свою ініціативу кроком для відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу.