Податки, які збирають у громадах, а їх в Україні налічується близько півтори тисячі, є індикатором розвитку та добробуту їх мешканців. Основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податку доходи фізичних осіб (ПДФО, ставка – 18%). Понад 60% від зібраних коштів від його адміністрування направляється до бюджету відповідної територіальної одиниці, а решта – до обласної та державної. Проте не лише ПДФО наповнює місцеві бюджети. Акцизи та десятки інших фіскальних зборів також доповнюють бюджети українських міст та містечок різних рівнів.
Про це пише "Економічна правда".
Зазначається, що порівняння рівня розвитку та добробуту територіальних громад із довоєнним 2021 роком стикається з кількома викликами. По-перше, у 2022-2023 роках. спостерігалися значні спотворення у податкових надходженнях. Різке зростання ПДФО відбулося через збільшення чисельності військовослужбовців та підвищення їхнього матеріального забезпечення.
«Однак це зростання було нерівномірним: лише окремі громади, де розташовані військові частини, відчули збільшення бюджетних доходів, оскільки ПДФО сплачується за місцем реєстрації роботодавця, а не працівника. Це призвело до того, що кошториси деяких громад зросли у два-п'ять разів, і вони не завжди знали, як ефективно використати ці зайві кошти», - пише ЕП.
Видання нагадує, що у четвертому кварталі 2023 року Верховна Рада забрала надлишковий "військовий" ПДФО у громад, спрямовуючи ці кошти безпосередньо до державного бюджету.
Повідомляється, що другою проблемою для порівняння є інфляція та детенізація зарплат. Роботодавці збільшують зарплати за зростанням цін, яке за цей час досягло 50%, а також, ймовірно, частково детинізують зарплати через вимоги до бронювання працівників. мінімальна місячна зарплата – від 20 тис. грн.
Згідно з аналізом видання, лідером за темпами зростання доходів є територіальні об'єднання Львівщини. При цьому громади Закарпаття, яке в медіа часто представляють як головного бенефіціара релокації бізнесу (регіон прийняв до 40% усіх релокованих підприємств країни), посідає п'яте місце – доходи місцевих громад за три роки зросли на 56%.
Також наголошується, що кінець рейтингу теж не викликає великих несподіванок. Якщо не враховувати повністю окуповану Луганщину, бюджет якої впав на 89%, то на другому місці з кінця знаходиться Херсонська область, де загальний бюджет громад скоротився на 65%, що близько до показника Донецької області (падіння на 59%).
При цьому аналіз на рівні кожної з півтори тисячі громад показує, що доходи більшості з них, які розташовані недалеко від лінії фронту, не дуже відрізняються від решти країни. Наприклад, доходи Новопавлівської та Новомихайлівської громад, що межують із Донецькою областю, зросли більш ніж на 100% у кожній. А загальні податкові надходження громад Дніпропетровської області зросли на 47% порівняно з 2021 роком, що лише на 1% менше, ніж у Рівненській області.
На думку видання, основною причиною цього є внутрішньо переміщені особи (ВПО). ПДФО, а також акцизи від пального та алкоголю є хорошим індикатором чисельності населення.
«Іншими словами, що більше цих податкових надходжень, то більше населення, і з іншого боку, чим більше населення – тим більше податків вони сплачують. Таким чином, значне зростання податків, найімовірніше, свідчить про збільшення (або принаймні не зменшення) населення цих конкретних громад», - йдеться у дослідженні.
Раніше ми писали про те, що гроші на фінансування євідновлення хочуть взяти з місцевих громад.