На початку року Фонд гарантування вкладів виставив на аукціон активи двох ліквідованих російських банків та одного збанкрутілого українського – комерційну нерухомість та право вимоги боргів на загальну суму 3 мільярди гривень. Однак компанія, яка перемогла в торгах, безпосередньо належить громадянці РФ, яка приховала своє російське громадянство від українських контролюючих органів, надавши інформацію тільки про американське. Це суперечить цілій низці заборон, запроваджених українською владою після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, які забороняють громадянам РФ брати участь в аукціонах.
Про це пишуть журналісти проекту "Схеми" "Радіо свобода" у своєму новому розслідуванні.
Зазначається, що бізнесом громадянки РФ керує громадянин Білорусі, підозрюваний Службою безпеки України у зв'язках із російською розвідкою.
Повідомляється, що йдеться про лот аукціону Фонду гарантування вкладів, який на 90% активи російського Сбербанку (перейменованого на МР Банк). Ще невелика частка активів у пулі – російського Промінвестбанку та українського Мегабанку.
Видання нагадує, що Сбербанк (МР Банк) та Промінвестбанк українську владу ліквідували 25 лютого 2022 року, а 17 мільярдів гривень з рахунків "Промінвестбанку" та "МР Банку" перерахували до держбюджету. Згодом нерухомість та боргові зобов'язання цих банків виставлялися на продаж на різних аукціонах. А щодо третього банку – українського «Мегабанку» – його роботу теж зупинили в лютому 2022 року, але через неплатоспроможність. До ліквідації основним власником українського Мегабанку був багаторічний голова державного харківського заводу Турбоатом Віктор Суботін.
Журналісти нагадують, що у лютому 2024 року цей збірний лот за активами "Мегабанку", "Промінвестбанку" та "МР Банку" (колишній "Сбербанк") пішов з молотка за 124 мільйони гривень. Це переважно вимоги боргів за старими кредитами на загальну суму 2,8 мільярда гривень. Найбільший – вартістю 2,3 мільярда гривень – це борг за кредитом, який ще у 2011 році МР Банк надав футбольному клубу Чорноморець одеського бізнесмена Леоніда Клімова. Згодом поручителем з цієї позики стало афілійоване з ним акціонерне товариство «Ринок Малиновський». Крім того, до пулу проданих Фондом активів входила і безпосередньо нерухомість. Зокрема, у Сумах та Одесі. В Одесі це, наприклад, торговий центр "Малинівський" на території однойменного ринку. Навесні 2022 року на замовлення Фонду ці вісім тисяч квадратних метрів торгових площ було оцінено у 228 мільйонів гривень. Серед активів у Сумах – магазини, стоматологічний кабінет, аптека та інша комерційна нерухомість на понад 18 мільйонів гривень. Усі ці активи – права вимоги мільярдних боргів та комерційна нерухомість – придбала на аукціоні маловідома широкому загалу українська компанія «Спектрум Ессетс».
Журналісти також з'ясували, кому належить «Спектрум Ессетс», який заснували у Києві восени 2019 року.
«Вона зареєстрована в офісі в центрі столиці на Кловському узвозі, що належить громадянці Російської Федерації Оксані Тереховій. Це колишня дружина екснародного депутата Андрія Деркача, якого Служба безпеки України підозрює у держзраді, і проти якого в США ввели санкції за сприяння втручанню Росії в американські президентські вибори 2020-го. Деркач утік до Росії 2022 року. Нещодавно він увійшов до комітету безпеки Ради Федерації РФ. Про те, що його колишня дружина Терехова зараз теж живе в Росії, свідчать дані про її внутрішні перельоти між російськими містами», - наголошує видання.
Повідомляється, що зареєстрована в офісі екс-дружини Деркача компанія «Спектрум Ессетс» діє в Україні як фінансова установа, яка має відповідну ліцензію. Серед послуг, які надає компанія, факторинг та кредитування. При цьому в реєстрі юридичних осіб України засновницею компанії "Спектрум Ессетс" зазначено американську фірму Spectrum UA Credit LLC, а її кінцевою бенефіціарною власницею - громадянку США Марину Євсєєву. Однак Євсєєва має ще й громадянство РФ.
Так, на офіційному сайті Федеральної податкової служби РФ, за даними російського паспорта Марини Євсєєвої, журналісти встановили і її індивідуальний податковий номер платника податків у Росії, який теж діє на момент публікації цього матеріалу. В українських реєстрах йдеться, що Марина Євсєєва має реєстрацію в Каліфорнії, США, де вона, судячи з усього, і проживає.
«На відміну від Росії, в Україну Євсєєва не їздить, незважаючи на бізнес у Києві, яким вона володіє своєю американською фірмою. Згідно з даними перетину кордону, які є у розпорядженні «Схем», востаннє вона була в Україні в 2018 році. Але, як встановили Схеми, своє російське громадянство від українських контролюючих органів Марина Євсєєва приховала», - пише видання.
Крім того, як з'ясували журналісти, судячи з даних аналітичної системи biprozzoro, компанія громадянки Росії та США Євсєєвої "Спектрум Ессетс" бере участь і виграє у подібних українських державних аукціонах не вперше. Так, «Спектрум Ессетс» вже купувала, наприклад, кредитні портфелі збанкрутілих українських банків: «Надра банку» – за 24 мільйони гривень у березні 2020 року та «Фідобанку» – за 52 мільйони гривень у вересні того ж року.
При цьому наголошується, що керує своїми бізнесами Євсєєва не одна. Так, керуючим її американської компанії Spectrum UA Credit LLC є Михайло Трубчік. Цей статус надає йому право управління й її дочірньої української структури «Спектрум Ессетс».
«Трубчік – народився в Білорусі і, як і раніше, зберігає громадянство цієї країни, паралельно маючи паспорт США, де проживає та веде бізнес. Як з'ясували «Схеми», у липні 2020 року Служба безпеки України заборонила Михайлу Трубчіку в'їзд в Україну на три роки, запідозривши його в тому, що він – представник «глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ, які використовують у своїй розвідувальній діяльності документи прикриття громадян США». За версією СБУ, Трубчик «формує мережу логістики» та причетний до планів легалізації грошей спецслужб РФ в Україні через готельний бізнес та підприємства у сфері спорту та перевезень», - повідомляють журналісти.
Як пише видання, виходить, що Трубчік – якого СБУ у 2020 році вважала представником російських спецслужб – уповноважений громадянкою РФ керувати її бізнесом, через американську фірму керує українською компанією, яка під час війни скуповує активи російських банків в Україні. При цьому на своїх сторінках у соціальних мережах громадянин Білорусі та США Трубчік, який керує бізнесом громадянки Росії та США Марини Євсєєвої, активно заявляє про підтримку України та ділиться фотографіями із заходів у США, присвячених цій тематиці.
Також повідомляється, що окрім компанії Марини Євсєєвої, Трубчік керує й американською фірмою її чоловіка, яка теж має інтереси в Україні. Йдеться про Allrise Capital Inc, співвласником якої є Володимир Євсєєв. Компанія зареєстрована в Каліфорнії, США та спеціалізується на придбанні, розвитку та управлінні нерухомістю, а також інвестиціях у приватний капітал та венчурні проекти. Як з'ясували «Схеми», Володимир Євсєєв, як і його дружина, має діюче громадянство Російської Федерації та проживає в Сполучених Штатах і купує майно збанкрутілих банків в Україні. Серед них стадіон футбольного клубу "Чорноморець" в Одесі.
«Продати стадіон Фонд гарантування вкладів зміг лише 2020 року маловідомій в Україні американській компанії Allrise Capital – за 194 мільйони гривень, ціною в шість разів нижчою за стартову. Тоді Володимир Євсєєв і виплив як один із акціонерів Allrise Capital», - нагадують журналісти.
Проте, як пише видання, громадяни РФ не лише отримали можливість придбати активи, а й стягувати борги з українців, що також заборонено законом. Зокрема, з активами МР Банку та Промінвестбанку, які Спектрум Ессетс придбав 7 лютого на аукціоні.
«У судовому реєстрі журналісти знайшли ухвали, де Спектрум Ессетс, як правонаступник МР Банку та Промінвестбанку, вже розпочинає процедуру стягнення коштів за кредитами українських фізичних та юридичних осіб на десятки мільйонів гривень» - наголошується в матеріалі.
«Схеми» встановили, що це заборонено цілою низкою нормативних актів. Зокрема, у березні 2022 року Кабінет Міністрів прийняв ухвалу про захист національних інтересів, якою заборонив громадянам Росії та особам, пов'язаним з ним, стягувати з українців кошти за кредитами. А у травні Національний банк також заборонив громадянам РФ керувати небанківськими фінансовими установами в Україні – такими, як, наприклад, «Спектрум Ессетс».
Однак, щоб розпоряджатися придбаними на аукціоні активами ліквідованих чи націоналізованих банків, фінансова установа має мати відповідну ліцензію від Нацбанку. З'ясувалося, що «Спектрум Ессетс» має таку ліцензію. Востаннє Нацбанк оновив її у березні 2024 року. Те, що компанія належить росіянці Марині Євсєєвій, не завадило.
У Нацбанку повідомили журналістам, що про громадянство РФ Євсєєвої досі не знали. У відповіді на запит "Схем" там зазначили, що у пакеті документів, які "Спектрум Ессетс" надавала регулятору, неодноразово стверджувалося, що власниця компанії є громадянкою США, яка не пов'язана з країною-агресором, не проживає в Росії та не сплачує там податки . А у Фонді гарантування вкладів повідомили – якщо виявиться, що покупець активів приховав зв'язок із РФ, він повинен буде заплатити штраф у розмірі 100% від ціни лоту та повернути отримані на аукціоні активи.
Раніше ми писали про те, що українці масово позичають гроші в мережі компаній мікрокредитування, власниками яких є подружжя-громадян РФ, а їхній син – депутат-«єдинорос» – живе в Криму та активно підтримує російську агресію в Україні.