Валютні обмеження: як винахідливі українці знайшли вихід виводити гроші за кордон

Лише у вересні 2024 року обсяги таких угод зросли майже втричі – до 27,6 млрд грн.
Валютні обмеження: як винахідливі українці знайшли вихід виводити гроші за кордон
Клієнти інвесткомпаній купують облігації уряду США, що дає змогу отримати валютні кошти на свій банківський рахунок вже за кордоном / Колаж: dengi.ua

Винахідливість українських компаній розкривається із посиленням обмежень від держави. З'ясувалося, що українці знайшли спосіб оминати валютні обмеження Нацбанку.

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Зазначається, що за останні кілька років в Україні утворився ринок різноманітних схем, за допомогою яких люди та компанії оминають заборони НБУ. Мабуть, найпоширеніший спосіб зробити це – за допомогою криптовалюти. Однак він підійде далеко не кожному.

Повідомляється, що в поле зору НБУ потрапила "схема", в якій замішані три великі гравці ринку цінних паперів України. Так, на початку грудня 2024 року Національний банк розіслав усім українським банкам лист (з копією ознайомилася ЕП), в якому описав те, що він вважає "схемою з обходу валютних обмежень". Лист стосується трьох інвестиційних компаній: ТОВ "Домінанта Трейд", ТОВ "Універ Капітал" та ТОВ "Інвестиційний капітал Україна" (група ICU).

Як працює схема? Клієнти інвестиційних компаній купують облігації уряду США (так звані трежеріс), у яких незабаром настане дата погашення. Оскільки індивідуальними рішеннями Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) ці цінні папери допускають до торгівлі на українському ринку, їх купівля відбувається за гривню. Коли трежерис опиняються на рахунку клієнта в Україні, він дає компанії розпорядження перевести ці облігації на рахунок у цінних паперах в іноземному депозитарії (установа, яка веде облік прав на цінні папери). Коли настає дата погашення, клієнт отримує валютні кошти від американського уряду на свій банківський рахунок вже за кордоном», - пояснює видання.

У результаті виходить, що юридична чи фізична особа за допомогою інвестиційних компаній та американських облігацій конвертує свої гривневі кошти, що знаходяться в Україні, у валюту за кордоном. При цьому, за інформацією, яку наводить Нацбанк, більшість коштів від погашення американських облігацій назад до України не повертаються.

Як зазначає ЕП, у листі регулятор "рекомендує банкам посилити увагу" до операцій інвестиційних компаній, а також "забезпечити здійснення належного моніторингу фінансових операцій та діяльності таких клієнтів". Водночас придбати американські облігації та вивести їх за кордон можна не лише за посередництвом трьох інвестиційних компаній, згаданих у листі НБУ. Такі послуги надають інші українські брокери. Однак саме на ці три компанії припадає найбільша частка таких операцій.

Так, співрозмовники ЕП на фондовому ринку зазначають, що у вересні 2024 року обсяги торгівлі іноземними облігаціями в Україні перевищили обсяги угод з українськими облігаціями за кордоном. За той місяць вони зросли майже втричі – до 27,6 млрд грн (в еквіваленті за курсом НБУ)», – повідомляє видання.

Як з'ясувалося, зі слів в одній із інвестиційних компаній, яку НБУ підозрює в обході валютних обмежень, використання американських трежерис для виведення капіталу з України – не дешеве задоволення. Ці цінні папери потрібно спочатку завести на український ринок і допустити до торгів, на що може знадобитися кілька днів. Далі вони торгуються на вітчизняних фондових біржах за підвищеним курсом, адже продавці закладають у ціну певну премію. Не варто забувати і про комісії, які клієнти повинні сплатити брокеру за купівлю та переведення американських облігацій за кордон.

Остаточна ціна виведення коштів за допомогою облігацій американського уряду може становити 5-10% від суми. Тому такі операції зазвичай використовують лише великі клієнти, яким важливо, щоб виведений капітал мав легальне походження і міг пройти фінансовий моніторинг іноземних банків» - пише ЕП.

Також, на свій захист інвесткомпанії зазначають, що провадять легальну діяльність відповідно до чинного законодавства і жодних обмежень не порушують. Більше того, вони наголосили, що не можуть не перевести трежеріс за кордон на вимогу клієнта, оскільки така відмова призведе до втрати ними ліцензій.

Проте, як пише видання, до кінця 2024 року НКЦПФР може заборонити переказувати іноземні цінні папери з рахунків в Україні за кордон. На такому рішенні нібито наполягає МВФ, який до кінця грудня має надати черговий транш фінансування.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що Національний банк України вніс пом'якшувальні зміни до чинних валютних обмежень, які набули чинності з 20 листопада 2024 року.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK