Трамп і МВФ: чи можуть США заблокувати фінансування Фондом України

З початку повномасштабної війни наша країна отримала від Міжнародного валютного фонду кредити на суму майже 12,5 мільярдів доларів.
ілюстративне фото / me.gov.ua
ілюстративне фото / me.gov.ua

Згідно з даними Міністерства фінансів, від початку повномасштабної війни Україна отримала від Міжнародного валютного фонду (МВФ) кредити на суму майже 12,5 мільярдів доларів. Більш значні кошти до українського бюджету надійшли лише від США та Європейського Союзу. Однак існує загроза зупинки фінансування МВФ, пов'язана з політикою нової адміністрації президента США Дональда Трампа.

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Повідомляється, що 2022 року Україна отримала від МВФ два екстрені транші за програмою Rapid Financing Instrument: перший на 1,4 мільярда доларів і другий - на 1,3 мільярда доларів. Пізніше фонд був змушений переглянути свою політику і укласти з українською владою довгострокову програму співпраці (Extended Fund Facility) на суму 15,6 мільярда доларів.

Проте останніми роками кредити від МВФ більше нагадують рефінансування, а не залучення нових коштів. У період з 2025 по 2027 роки Україна отримуватиме від фонду менше, ніж витрачатиме на погашення старих позик.

Тим не менш, програма МВФ залишається важливою з кількох причин. По-перше, без нових траншів Україні довелося б значно збільшити витрати на погашення існуючих кредитів. По-друге, виконання умов МВФ важливе для інших міжнародних кредиторів і донорів, включно з Японією, Канадою і Норвегією. Також це пов'язано з можливістю отримання 50 мільярдів доларів від країн G7, які будуть виділені для забезпечення заморожених російських активів. Ці кошти стануть важливою фінансовою подушкою для України в найближчі кілька років.

Зазначається, що з моменту початку війни МВФ активно підтримує Україну, незважаючи на неідеальну кредитну історію країни. Незважаючи на невиконання Україною попередніх програм співробітництва, фонд продовжував надавати фінансування та адаптував свої внутрішні правила, щоб підтримати Україну, навіть в умовах невизначеності макроекономічних прогнозів. Значною мірою це стало можливим завдяки політичній волі країн з великими квотами в МВФ, які забезпечують ухвалення рішень.

Розмір квоти в МВФ визначається економічним становищем країни, включно з її ВВП, відкритістю економіки та обсягом резервів. Найбільшу квоту має США - 17,4%, що дає їм 16,5% голосів у фонді. Японія і Китай мають близько 6% голосів, Німеччина - 5,3%, а Росія, хоча і є членом МВФ, контролює лише 2,6% голосів. Україна, своєю чергою, володіє лише 0,43% голосів.

При цьому жодна країна не має абсолютної більшості голосів, що дозволяє уникнути блокування рішень одноосібними діями. Однак, втрата підтримки найбільших акціонерів МВФ може ускладнити Україні отримання схвалення на наступні транші. Наразі близько 60% голосів у МВФ належать країнам демократичного табору, але ситуація може змінитися, якщо США припинять підтримувати Україну в контексті поточної політичної ситуації та заяв президента Дональда Трампа.

Як пише видання, незрозуміло, чи вплине США на МВФ у бік блокування фінансування України. Проте, українські дипломати, залучені в переговори з фондом, висловлюють занепокоєння щодо стабільності зовнішнього фінансування, як від самого МВФ, так і від інших міжнародних партнерів, а також з приводу заморожених російських активів.

Втім деякі джерела ЕП, які вже спілкувалися з представниками місії МВФ, вважають, що зміна адміністрації в Білому домі може навпаки сприяти успішному перегляду програми співпраці. "Представники МВФ настільки бояться політично послабити Україну, що можуть закрити очі на певні невиконані вимоги", - зауважив один з учасників перемовин.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що МВФ вимагав від України підвищення податку на додану вартість, але уряду вдалося зняти цю умову для отримання траншу від Фонду.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK