24 лютого 2025 року, на третій рік від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Рада ЄС ухвалила широкий 16-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів щодо РФ. Пакет зачіпає життєво важливі сектори російської економіки. Про це повідомила пресслужба Європейської ради.
Санкції запроваджено проти 48 фізичних і 35 юридичних осіб, відповідальних за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України.
До санкційного списку додано 74 судна з третіх країн, які належать до тіньового флоту Путіна, що обходять механізм обмеження цін на нафту, підтримують російський енергосектор, відповідають за транспортування військового обладнання для Росії або вкраденого українського зерна. Загалом під санкціями вже 153 судна.
Також ЄС уперше запроваджує заборону на операції з кредитними або фінансовими установами, заснованими за межами Росії, що використовують "Систему передачі фінансових повідомлень" (SPFS) Центрального банку Росії.
До того ж Рада додала 53 нові суб'єкти до переліку тих, хто безпосередньо підтримує військово-промисловий комплекс Росії в її загарбницькій війні проти України. Вони підпадають під більш жорсткі експортні обмеження щодо товарів і технологій подвійного призначення, а також товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному вдосконаленню російського сектору оборони й безпеки.
Третина цих організацій є російськими, тоді як інші розташовані в третіх країнах (Китай, включно з Гонконгом, Індією, Казахстаном, Сінгапуром, Туреччиною, Об'єднаними Арабськими Еміратами та Узбекистаном) та брали участь в обході торговельних обмежень.
Крім того, ЄС запровадив подальші обмеження на експорт товарів, що сприяють збільшенню російського промислового потенціалу (хімікати, деякі пластмаси та гума), та їхній транзит через Росію, а також подальші обмеження на імпорт первинного алюмінію, що забезпечує значні доходи для Росії.
Раніше ми писали, що, за словами Володимира Зеленського, війна, розв'язана Росією проти України, коштувала нашій державі 320 млрд дол., з яких 200 млрд дол. - іноземна військова допомога. З цієї суми США надали зброю на 67 млрд доларів.