Мова цифр: ЄС витратив на російський газ і нафту більше, ніж на допомогу Україні

Від початку вторгнення в лютому 2022 року РФ заробила по всьому світу 847 млрд євро на експорті викопного палива.
Immo Wegmann / unsplash.com
Immo Wegmann / unsplash.com

На третьому році повномасштабного вторгнення Росії в Україну обсяг поставок російського викопного палива до Європейського Союзу залишається практично незмінним. За підсумками року вартість імпорту склала 21,9 млрд євро, що на 6% менше, ніж торік, проте обсяги скоротилися лише на 1%. Примітно, що в цей же період фінансова допомога ЄС Україні склала 18,7 млрд євро, що менше витрат на імпорт російського палива.

Про це свідчать дані звіту CREA.

Читайте також:

Відзначається, що від початку вторгнення в лютому 2022 року Росія заробила 847 млрд євро на експорті викопного палива, а в третій рік конфлікту цей дохід сягнув 242 млрд євро. При цьому Росія змогла зміцнити свої позиції на нових ринках. Китай, Індія і Туреччина стали найбільшими покупцями російського палива, забезпечивши 74% всіх доходів у цій сфері. Зокрема, Китай закупив енергоносіїв на 78 млрд євро, Індія - на 49 млрд євро, а Туреччина - на 34 млрд євро. Причому поставки в Індію і Туреччину збільшилися на 8% і 6% відповідно порівняно з попереднім роком.

Основні показники:

  • У третій рік війни доходи Росії від експорту викопного палива склали 242 млрд євро, що на 3% менше, ніж роком раніше. З цієї суми 104 млрд євро припало на продаж сирої нафти, 75 млрд євро - на нафтопродукти, 40 млрд євро - на газ і 23 млрд євро - на вугілля.
  • Не дивлячись на міжнародні санкції, загальний дохід Росії у 2024 році знизився лише на 8% порівняно з 2021 роком, що передує вторгненню. З моменту початку війни експорт палива приніс країні близько 847 млрд євро.
  • ЄС витратив 21,9 млрд євро на імпорт російського викопного палива, що перевищує суму фінансової допомоги Україні. При цьому вплив санкцій на російську нафту сорту Urals у третій рік війни виявився на 70% нижчим, ніж роком раніше. Заборонні заходи скоротили доходи Росії всього на 6%, до 2,6 млрд євро, проте їхній ефект був обмежений використанням "тіньового" флоту танкерів, який дозволив обходити цінові обмеження. У 2024 році 61% морського експорту російської нафти (на суму 83 млрд євро) перевозився за допомогою 558 таких суден.
  • Не дивлячись на санкції, країни ЄС витратили 7 млрд євро на російський скраплений природний газ (СПГ), збільшивши закупівлі на 9% у порівнянні з попереднім роком. Водночас держави G7+ імпортували нафтопродуктів на суму 18 млрд євро з шести індійських і турецьких НПЗ, причому близько 9 млрд євро з них були вироблені з російської нафти. Це принесло Росії близько 4 млрд євро податкових надходжень.

Вплив санкцій і можливі заходи

Експерти CREA зазначають, що посилення санкційних заходів, спрямованих на боротьбу з обхідними схемами та обмеження нових джерел доходів, може скоротити експортні надходження Росії від продажу палива на 51 млрд євро на рік, що еквівалентно зниженню доходів на 20%.

З початку війни Європа домоглася значних успіхів у зниженні залежності від російських енергоресурсів. Частка російського газу в імпорті ЄС впала з 45% у 2021 році до 18% у 2024 році. Однак Європа, як і раніше, залишається значним джерелом доходів для Росії, забезпечуючи чверть її експортних надходжень від викопного палива.

Аналітики підкреслюють, що для остаточного розриву енергетичної залежності Європі необхідно посилити заходи зі скорочення імпорту російського палива, а також активніше інвестувати в енергоефективність і розвиток відновлюваних джерел енергії як усередині регіону, так і за його межами.

Раніше ми писали про те, що 24 лютого 2025 року Рада ЄС ухвалила широкий 16-й пакет економічних та індивідуальних санкцій щодо РФ, куди ввійшли 74 судна з третіх країн, які належать до тіньового російського флоту і які обходять механізм обмеження цін на нафту.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK