Дефіцит бюджету РФ у 2025 році може перевищити заплановані показники, повідомив російський заступник міністра фінансів Володимир Количев. За його словами, нестача коштів у скарбниці може виявитися більшою від очікуваного рівня до 1% ВВП, що еквівалентно "дірці" приблизно у 2 трлн рублів.
Про це пише The Moscow Times.
Повідомляється, що Количев зазначив, що збільшення дефіциту пов'язане з більш низькими цінами на нафту порівняно з прогнозами уряду. "У бюджеті закладено вартість $70 за барель, проте наразі ціни перебувають ближче до $60. Якщо цей рівень збережеться, дефіцит збільшиться", - пояснив він.
Зазначається, що вартість російської нафти знижується слідом за світовими котируваннями. На це впливають рішення ОПЕК+ про збільшення видобутку, а також санкції адміністрації Джо Байдена, що змушують російські компанії надавати додаткові знижки. У вівторок ціна північноморського сорту Brent опустилася до $69,9 за барель - це мінімальний показник за останні пів року. Із середини січня нафта подешевшала майже на 15%.
Так, за даними Bloomberg, російська нафта марки Urals наприкінці минулого тижня торгувалася по $57,97 за барель у порту Приморськ і по $58,32 у Новоросійську, що є найнижчим рівнем із вересня минулого року.
Крім того, згідно зі звітом російського мінфіну, у 2023 році російський бюджет отримав 11,13 трлн рублів податків від нафтогазового сектора. Хоча цей показник зріс на 26% порівняно з попереднім роком, він не досяг запланованого рівня в 11,5 трлн рублів. У бюджеті на 2025 рік влада заклала надходження від нафтогазової галузі на рівні 10,94 трлн рублів. У січні доходи від цього сектору становили 783 млрд рублів, що на 17% вище, ніж роком раніше, проте нафтові податки другий місяць поспіль залишаються близькими до річного мінімуму - 572,6 млрд рублів.
Також наголошується, що додатковий тиск на російську економіку чинять нові санкції США. Обмеження торкнулися компаній "Сургутнефтегаз" і "Газпром нафта", а також понад 180 танкерів, що перевозять нафту. За прогнозом наукового співробітника німецького Інституту проблем міжнародної безпеки Яніса Клюге, російська економіка може втратити від 10% до 20% валютної виручки від продажу нафти, що становить $10-20 млрд.
Клюге підкреслив, що останні санкції Байдена є одними з найжорсткіших. Вони торкнулися не тільки експорту нафти, а й двох великих нафтопереробних заводів (Омський і Московський), проєкту "Восток Ойл", структур "Балтійського СПГ", двох заводів "Газпрому" з виробництва скрапленого природного газу, а також низки нафтосервісних компаній і топменеджерів галузі.
При цьому загальна кількість танкерів "тіньового флоту", які потрапили під західні санкції, перевищила 270 суден. Згідно з даними S&P Global, під обмеження потрапили кораблі, що перевозили близько 1,5 млн барелів російської нафти на день, з яких приблизно 1 млн прямували до Китаю, а 500 тисяч - до Індії.
Раніше ми писали про те, що російський уряд розпродав майже весь золотий запас.