Україні може не вистачити грошей на зарплати військовим наприкінці року: причини

Представники економічного блоку уряду запевняють, що додаткові кошти на оборону можна знайти без підвищення податків.
ілюстративне фото / armyinform.com.ua
ілюстративне фото / armyinform.com.ua

Українському бюджету знову не вистачає коштів для фінансування військових потреб. Якщо обсяг фінансування не буде збільшено більш ніж на 200 млрд грн, наприкінці поточного року може виникнути дефіцит коштів на виплату грошового забезпечення українським військовослужбовцям.

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Зазначається, що з початку 2025 року Міністерство оборони перевищує встановлені ліміти видатків. Основним фактором перевитрат стало активне укладання контрактів на постачання боєприпасів. Для цього почали використовуватися кошти, спочатку передбачені на виплати військовим. У зв'язку з цим найближчим часом уряд і парламент будуть змушені переглянути Закон "Про державний бюджет на 2025 рік".

Нагадується, що в поточному бюджеті на потреби оборони закладено 1,568 трлн грн - це на 31 млрд грн більше, ніж у 2024 році. Такий рівень витрат близький до граничних можливостей української економіки в умовах війни. Щоб досягти цього показника минулого року, Верховна Рада була змушена підвищити податки.

Однак, як показують дані за перші три місяці 2025 року, і цього обсягу недостатньо. Джерела ЕП в урядових колах і парламенті повідомляють, що через прискорене використання коштів на потреби Міноборони до кінця року може виникнути дефіцит ресурсів для грошового забезпечення армії.

"За даними одного співрозмовника ЕП в уряді, зараз держава вже використала витрати на виплати військовим за останній квартал року. Інший співрозмовник, знайомий зі станом фінансового забезпечення Міноборони, зазначив, що держава вже почала використовувати гроші на виплати військовим за вересень. Загальний обсяг видатків, які таким чином збільшили, уже перевищив 200 млрд грн. За даними співрозмовників ЕП переважна більшість цих коштів пішла на контрактування снарядів. Ще частина - на закупівлю дронів та іншого озброєння", - повідомляє видання.

При цьому ЕП звернулася до Міноборони за коментарем щодо обсягів наближених витрат і причин подібного перерозподілу коштів, однак до моменту публікації відповіді не отримала.

Також зазначається, що додатковий тиск на оборонний бюджет чинить і зовнішньополітична ситуація, зокрема, невизначеність із підтримкою США. Так, у грудні 2024 року Зеленський дав вказівку на Ставці (Верховного головнокомандувача) готуватися до того, що США перестануть надавати військову допомогу. Одним зі сценаріїв, який опрацьовувався, була максимальна закупівля того ресурсу, яким Україна сама не володіє.

Як розповів співрозмовник видання, крім розмов про те, що США можуть припинити постачати зброю, говорили, що Америка може нас змусити сісти за стіл переговорів. Розглядалися сценарії, що в першому півріччі можуть відбутися якісь перемовини і заморозка конфлікту, а це означає інтенсифікацію військових дій до того моменту.

Тому, з метою підготовки до подібних варіантів розвитку подій, командування вирішило прискорити процес укладення контрактів на постачання боєприпасів на початку року, щоб знизити залежність від американської допомоги. На поточний момент спостерігається реалізація тих сценаріїв, що раніше обговорювалися на Ставці: тиск з боку США з питання завершення конфлікту стає все більш відчутним.

Також повідомляється, що представники економічного блоку влади запевняють, що додаткові 200 млрд грн на оборону можна знайти без підвищення податків. За їхніми словами, наразі є кілька джерел фінансування, а саме:

  • Завдяки перевиконанню планів щодо доходів бюджету. За перший квартал 2025 року податкові надходження перевищили очікування на 36 млрд грн: у січні - на 9,8 млрд грн (14,8%), у лютому - на 12,1 млрд грн (18,2%), у березні - на 14,1 млрд грн (9,6%).
  • Частина закупівель оборонного характеру буде профінансована міжнародними партнерами. Зокрема, Велика Британія спрямує близько 90 млрд грн із кредитів, забезпечених замороженими російськими активами, на придбання озброєння.
  • Уряд розглядає можливість збільшити обсяги внутрішніх запозичень за рахунок випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

"Проте урядовці в розмові з ЕП не виключають, що обсяг необхідних змін до бюджету може виявитися набагато більшим. Саме тому Міністерство фінансів ще не починало працювати над проєктом цих змін, незважаючи на реальні ризики для виплати грошового забезпечення військовим уже восени цього року", - резюмує видання.

Водночас у Міністерстві фінансів України заявили, що інформація про загрозу виплатам військовослужбовцям не відповідає дійсності, а захисники України будуть й надалі отримувати грошове забезпечення у рамках коштів, передбачених держ бюджетом на цей рік.

Раніше ми писали про те, що в середньому один день війни у 2024 році, виходячи з державних витрат на оборону, коштував Україні близько 5,7 млрд грн (142 млн доларів США).



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK