Торгова війна Трампа і долар: що робити українцям з американською валютою

Наразі приблизно 60-70% транзакцій і активів у світі обертаються в доларі, 15-20% - у євро, а решту поділили фунт, ієна, юань та інші валюти.
Alexander Mils  / unsplash.com
Alexander Mils / unsplash.com

Незважаючи на торговельні війни, викликані тарифами введеними Дональдом Трампом, долар залишається глобальною валютою. Водночас залишаються ризики для американської валюти, а для України все більшу роль відіграватиме євро.

Про це розповів український економіст, професор Університету Каліфорнії Берклі Юрій Городніченко в інтерв'ю "Економічній правді".

Читайте також:

За його словами, долар поки що залишається основною глобальною валютою, оскільки відповідає трьом факторам:

  • Ліквідність, тобто можливість швидко проводити будь-які операції в цій валюті.
  • Безпека, тобто верховенство права плюс велика армія, яка захищатиме економіку.
  • Величина економіки, великий внутрішній ринок.

"Наприклад, у Китаї є розмір економіки, але в них є Комуністична партія, яка будь-якої миті може забрати гроші і сказати, що це наше. У них також немає ліквідності, адже там менш розвинений ринок. У ЄС є великий ринок для євро, але не вистачає ліквідності. І в них не вистачає фіскального ресурсу, який буде "захищати" цю валюту, тому що євро залишається на рівні єврозони, а всі фіскальні питання вирішуються на рівні окремих країн", - пояснив експерт.

Водночас, на його думку, Дональд Трамп вбиває фактор безпеки невизначеністю, через що відбуваються дивовижні речі. Оскільки в нормальних умовах, коли є невизначеність і ймовірність рецесії, всі інвестиції йшли в так звані тихі гавані - держборг США і долар. При цьому, відповідно, курс долара посилювався.

"Зараз усе навпаки: величезний фактор невизначеності, але долар втрачає позиції. Не думаю, що це остаточно підірве роль долара як глобальної валюти, але це небезпечний тренд. Сподіваюся, хтось донесе цю думку до Трампа", - зазначив Юрій Городніченко.

Однак, за його словами, найближчим часом євро навряд чи замінить долар, тому що зараз приблизно 60-70% транзакцій і активів обертаються в доларі, 15-20% - в євро, а решту поділили фунт, ієна, юань та інші валюти.

"У євро було багато можливостей стати глобальною валютою, проте минуло вже 30 років, а воно нею не стало. Чогось не вистачає. Можливо, важливі не абсолютні показники, а відносні. Якщо в США трохи краще, ніж у Європі, то всі гроші перетікають у долари. Цей баланс може змінитися. Не думаю, що це буде найближчим часом, але це можливо", - підкреслює економіст.

Відповідаючи на запитання, що робити українцям з доларами і чи міняти їх на євро або гривні, експерт заявив, що це досить складне питання.

"Якщо ви вірите в ефективність фінансових ринків, то найкращий прогноз - це нинішній курс, тому що вся інформація вже врахована в цінах на долари. З точки зору довгострокових трендів ми все більше торгуємо з ЄС і прив'язані до нього. Рано чи пізно євро для нас стане більш важливою валютою. Якщо хтось переживає з приводу впливу Трампа на долар, то євро буде більш стабільною альтернативою просто тому, що Європа більш стабільна. Справжній "червоний прапорець" - якщо раптом Трамп звільнить Джерома Пауела (голова Федеральної резервної системи - ЕП) і знищить незалежність центрального банку. Це насправді буде дуже великим викликом для долара", - вважає Городніченко.

Раніше ми писали про те, що після призупинення Трампом свого рішення щодо введення мит сукупні статки 500 найбагатших людей планети збільшилися на рекордні 304 мільярди доларів за один день.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK