У 2007 році Київрада провела одну з наймасштабніших земельних афер у столичній історії, віддавши фіктивним кооперативам для будівництва 1500 га землі навколо найбільшого в Європі музею просто неба - Національний музей народної архітектури та побуту в Пирогово. При цьому боротьба за повернення цих ділянок триває й досі.
Про це пише "Економічна правда" у своєму розслідуванні.
Видання нагадує, що 18 років тому Київрада, коли нею керував Леонід Черновецький та Олесь Довгий виділила сотні гектарів полів та лісів навколо Пирогова та Феофанії під житлову забудову структурам Василя Хмельницького та Андрія Іванова через махінації із землями колгоспу «Хотівський».
Наголошується, що у 1990-х роках на руїнах колгоспу "Хотівський" створили однойменне колективне сільськогосподарське підприємство (КСП). Частину ділянок розпаювали між селянами, частину - передали до комунальної власності громади Києва. КСП "Хотівський" орендувало комунальні землі. Згодом КСП реорганізували на сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю (СГТОВ). Підприємство продовжувало займатися аграрним бізнесом, тому 2004 року Київрада продовжила йому оренду земельних ділянок загальним обсягом 1 тис. га на 25 років.
«Через кілька років співвласники Хотівського несподівано вирішили відмовитися від значної частини орендованих земель. Нібито через високу ставку земельного податку. У цей же час Київська міська рада отримує прохання від студентських кооперативів допомогти з вирішенням житлового питання та передати їм, звичайним фізичним особам "з вулиці", частину земельних ділянок, які раніше обробляв "Хотівський", лише під забудову. 1 жовтня 2007 року Київрада безоплатно передає сімнадцяти житлово-будівельним кооперативам понад 1500 га (точна площа невідома). Зокрема, понад 100 га кооперативи отримали навколо Національного музею народної архітектури та побуту ("Пирогів")», - пише видання.
Повідомляється, що співзасновником 9 із 17 житлово-будівельних кооперативів, які отримали загалом понад 1500 га, був Костянтин Панченко. Він володів юридичною фірмою "Формула безпеки", якою керував екс-начальник Головного управління комунальної власності столиці та екс-депутат Київради Анатолій Чуб, який входив до складу наглядових рад кількох підприємств, які контролювали народний депутат Хмельницький та депутат Київради Іванов. При цьому структури Хмельницького-Іванова були власниками земель довкола Пирогова ще до 1 жовтня 2007 року – офіційно володіючи "Агрокомбінатом "Хотівський".
«Припустимо, за студентськими кооперативами справді стоять структури Хмельницького та Іванова. Навіщо їм, власникам "Агрокомбінату "Хотівський", добровільно відмовлятися від активів і передавати собі ж? Перша причина - це дешевше. "Хотівський" щороку сплачував оренду та земельні податки, тоді як кооперативи отримали цю ж землю безкоштовно, ще й у власність Друга причина - так простіше змінити цільове призначення землі з "для ведення товарного сільського господарства" на "Для житлової забудови"», - зазначають журналісти.
Видання описує, як схема працювала на практиці:
- 2008 року деякі кооперативи вносять отримані від Київради земельні ділянки до статутних фондів третіх осіб. Наприклад, "Освітянин" передав свою 110-гектарну ділянку ТОВ "Будівельне товариство", а воно, у свою чергу, у 2010 році передає цю саму землю до статуту вже іншого ТОВ - "Пейзажне". Таким чином, земельна ділянка опинилась у руках сумлінного набувача - третьої особи, яка, згідно із законом, не знала і не могла знати, що набуло майна в особи, яка не мала права це майно відчужувати.
- Бенефіціарним власником "Будівельного товариства" була та сама особа, що й кооператив. ТзОВ "Пейзажне" через заплутану структуру власності володів Олег Петровський, перший заступник гендиректора комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни), яке офіційно належить Хмельницькому.
Також повідомляється, що вдалою вийшла наступна спроба, відчуження землі здійснена у 2018 році через призабуте СГТОВ "Агрокомбінат "Хотівський". Не став перешкодою той факт, що СГТОВ у 2007 році добровільно відмовилося від користування тими землями. Так, юристи "Хотівського" повернули компанії право оренди ділянок через суди. Крім того, "Хотівському" вдалося. зареєструвати право оренди на одну ділянку розміром 16 га у Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно. Саме з цієї ділянки девелопери і планували розпочати забудову земель навколо Пирогова.
«Провести всі дії компанії допомагали так звані "чорні" реєстратори. Вони фігурують у судових справах третіми сторонами. Одна з них – державний реєстратор Комунального підприємства "Реєстратор" Юлія Нікітіна. Юрист Дядюк називає її "легендою чорного реєстраторства"», - йдеться у розслідуванні.
Журналісти нагадують, що у 2020 році народний депутат Гео Лерос передав журналістам Bihus.Info флешку на якій містилися так звані "понятійки", що стосуються функціонування будівельного ринку міста.
У розпорядженні ЕП виявилася "понятійка" щодо двох етапів забудови полів поруч із Пироговом та Феофанією загальною площею 231 га. Згідно з нею, Іванов і бізнесмен Степан Черновецький (син Леоніда Черновецького) виступають забудовниками, а нардеп і тодішній "смотрящий" за Києвом Вадим Столар забезпечує бюрократичний супровід. Житловий комплекс мав складатися з будинків заввишки не менше ніж 9 поверхів, офісних та торгових приміщень, паркінгів, освітніх закладів.
«Згідно з текстом "понятійки", витрати партнерів на отримання МУО нібито становили 4 млн дол. Подальше затвердження Детального плану території на сесії Київради, зміна цільового призначення землі під будівництво, проходження експертизи, отримання дозволу на будівництво та введення в експлуатацію коштували б ще 16 млн дол. Внаслідок певних політичних процесів, про які ЕП писала раніше, роль "смотрящого" замість Столара перебрав на себе Комарницький. Аналогічна заміна відбулася і у проекті забудови Пирогова. Підтвердження цьому міститься в офіційних реєстрах», – нагадує видання.
Як з'ясували журналісти, сьогодні офіційними бенефіціарами СГТОВ "Агрокомбінат "Хотівський" є ТОВ "Земельний центр" (50%), Олег Ладик (43,4%) та Віталій Верба (6,6%). Компанія "Земельний центр" записана на кіпрську офшорку "Деванда менеджмент лімітед", яка фігурувала у кримінальних справах про відчуженні акцій "Київенерго" на користь "Київенергохолдингу" Хмельницького та Іванова.
«Верба – представник Комарницького. Завдяки системі Youcontrol ЕП вдалося встановити зв'язок Верби з компанією з управління активами "Сіпіджі ассетс менеджмент" братів Олександра та В'ячеслава Супруненка – соратників, друзів та бізнес-партнерів Комарницького. Крім того, брати були впливовими членами команди Черновецького-старшого, а один із них – його колишнім зятем», - зазначає видання.
Проте, як пишуть журналісти, 2021 року Касаційний Господарський суд у складі Верховного Суду остаточно скасував державну реєстрацію права оренди "Хотівського" на земельні ділянки. Незважаючи на програш усіх судів, юристи "Хотівського" повторно "воскресили" справу влітку 2022 року, пославшись на недотримання формальної процедури прийняття рішень. Прокурори змогли "відбити" у незаконних власників усі земельні ділянки, за винятком однієї.
«Зараз суди продовжуються лише щодо ділянки розміром 16 га, на яку оформлені "містоумови", яка по реєстрам формально знаходиться в оренді "Хотівського" і яку в "понятійках" Комарницького позначено першим етапом забудови. Бенефіціари "Агрокомбінату "Хотівський" вчепилися за цю ділянку "мертвою хваткою", адже вклали кошти на отримання дозвільної документації та хабарі суддям», - наголошує ЕП.
У свою чергу, зазначається, що прокуратура подала до суду позов з оскарження наказу Мінкульту про зони музею, що охороняються, і виграла справу. Проте згодом юристи "Хотівського" увійшли у справу третьою особою та подали апеляційну скаргу. Інші ділянки де-юре "відвойовані" і перебувають у комунальній власності.
Раніше ми писали про те, що рейдер київського музею в Пирогово пов'язаний із кінним бізнесом.