Видатки на житло: як відрізняються витрати жителів Європи та України

У країнах Європейського Союзу в середньому йде близько 20% від доходів населення.
Kostiantyn Li  / unsplash.com
Kostiantyn Li / unsplash.com

Житло є однією з найзначніших статей витрат для людей по всьому світу. Розмір витрат на оренду або утримання власного будинку залежить від рівня доходів, економічної ситуації та країни проживання. У країнах Європейського Союзу в середньому на житло витрачається близько 20% від доходів населення, однак цей показник може суттєво відрізнятися залежно від регіону.

Про це пише Visit Ukraine.

Читайте також:

Найбільшу частину свого заробітку на житло витрачають жителі Греції, Німеччини та Данії. Водночас у таких країнах, як Кіпр, Мальта та Словенія, витрати на оренду або утримання житла помітно нижчі.

В Україні ситуація ще складніша: у великих містах орендна плата може становити понад 50% місячного доходу середньостатистичного працівника. У деяких випадках вартість оренди однокімнатної квартири перевищує весь заробіток представників певних професій. Так, у Києві продавці-консультанти змушені віддавати понад 75% своєї зарплати за оренду житла, а прибиральники і зовсім витрачають більше, ніж заробляють.

Як розподіляються витрати на житло в Європі?

Оплата оренди, комунальних послуг і податки на нерухомість становлять значну частину бюджету європейців. Згідно з даними Євростату, 2023 року середньостатистичне домогосподарство в ЄС виділяло 19,7% свого доходу на ці потреби. Однак у різних країнах цей показник значно варіюється.

Наприклад, на Кіпрі на житло витрачається лише 11,6% доходу, тоді як у Греції цей показник сягає 35,2%. У Данії та Німеччині витрати на житло становлять 25,9% і 25,2% відповідно, тоді як у Франції, Іспанії та Італії вони нижчі - 17,9%, 17,2% і 14,5%. У країнах ЄАВТ, включно з Норвегією та Швейцарією, на житло витрачається близько 25% доходів.

Найбільшого фінансового навантаження зазнають домогосподарства з низьким доходом (менше 60% медіанного рівня країни). У середньому по ЄС такі сім'ї витрачають на житло 38,2% свого заробітку. У Греції ця цифра сягає 62,4%, у Данії - 57%, у Норвегії - 48,5%, а у Швеції - 48,1%. Для тих, чий дохід перевищує 60% медіанного показника, витрати на житло в середньому становлять 16,2%.

За останні три роки витрати на житло в Європі помітно зросли. У середньому по ЄС зростання склало 1,2 відсоткових пункти з 2020 по 2023 рік. У 17 країнах цей показник збільшився щонайменше на 1 в. п., а найзначніше зростання зафіксовано в Угорщині (+5,7 в. п.), Норвегії (+5 в. п.), Естонії (+4 в. п.) і Німеччині (+3,7 в. п.). У Болгарії, навпаки, витрати на житло знизилися на 2 п. п., що стало найзначнішим зменшенням у регіоні.

Наскільки доступне житло в Україні?

Українці витрачають на житло більшу частину свого бюджету, особливо у великих містах. У столиці та мегаполісах витрати на оренду можуть перевищувати 80% середньої заробітної плати. У менш населених регіонах ситуація дещо краща, але житло все одно залишається значним фінансовим навантаженням для більшості громадян.

Раніше ми писалипро те, що в Україні середня плата за місячну оренду однокімнатної квартири в січні 2025 року склала 7326 грн, що на 1,5% вище, ніж місяцем раніше.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK