Після безпрецедентного податкового послаблення 2022 року вектор податкової політики держави розгорнувся на 180 градусів. Оскільки ключовим є фінансування сил оборони, планується підвищення податків і запуск друкарського верстата.
Про це пише "Економічна правда", аналізуючи причини та способи наповнення оборонного бюджету.
Видання зазначає, що оборонний бюджет України зростає третій рік поспіль, але не покриває і 10% від потреб військових. Наприклад, під час підготовки держбюджету на 2024 рік уряд отримав від Генштабу запит на фінансування у розмірі 17 трлн грн., з яких задовольнили лише 1,69 трлн.
Серед причин називаються:
- Скорочення економіки майже на третину внаслідок російської агресії.
- Жоден долар чи євро міжнародної допомоги уряд не може витратити на фінансування воєнних дій.
- Затримка американської військової допомоги призвела до закупівлі озброєння з українського бюджету, який не враховувався.
Видання повідомляє, що зараз Кабмін гостро потребує збільшення бюджету оборони на 12 млрд дол або близько 500 млрд гривень. Їх планується знайти за допомогою двох джерел: внутрішніми запозиченнями (ОВДП) та підвищеними податками.
Зокрема, щодо ОВДП планується:
- Дозволити банкам зберігати в ОВДП частину своїх резервів.
У податковій сфері планують:
- Підвищити ставки ПДВ із 20% до 22-23%, а військового збору – з 1,5% до 5%, який поширять ще й на ФОП.
- Зрівняти ставки податку на прибуток для банків та небанківських фінансових установ (фінансові чи страхові компанії).
Проте, як зазначає видання, якщо податкові зміни набудуть чинності з початку вересня, то до кінця року вони зможуть принести лише 60-70 млрд грн., а ОВДП не зможуть покрити залишок з півтрильйона.
На думку експертів, єдиним виходом покрити дефіцит – зробити грошову емісію, запустивши друкарський верстат.
Повідомляється, що такий крок передбачено і домовленостями з Міжнародним валютним фондом, проте лише як крайній захід і в обмежених обсягах (40 млрд грн на квартал).
«Таким чином, єдина альтернатива підвищенню податків – емісія гривні, якої, здається, 2024 року не вдасться уникнути. Питання лише у масштабах та наслідках для платоспроможності кожного українця», – резюмує видання.
Раніше ми писали про те, що за січень-квітень 2024 року витрати загального фонду держбюджету України на сектор безпеки та оборони склали 554,7 млрд гривень або 58,6% від усієї суми видатків.