Наслідки війни: скільки грошей потрібно для приведення в норму українських сільгоспхемель

Тільки на відновлення однієї Харківської області знадобиться щонайменше 2 мільярди доларів.
ілюстративне фото / mod.gov.ua
ілюстративне фото / mod.gov.ua

Після закінчення війни в Україні необхідно буде обстежити й очистити від мін сотні тисяч гектарів землі, а також засипати численні вирви, що утворилися внаслідок бойових дій. Згідно з недавнім дослідженням, проведеним університетом Вагенінгена (Wageningen University & Research (WUR), на відновлення українських сільгоспугідь знадобиться щонайменше 20 мільярдів доларів.

Про це свідчать дані WUR.

Читайте також:

Зазначається, що Харківська область, яка володіє одними з найродючіших ґрунтів у світі і є важливим постачальником зерна як на внутрішній, так і на міжнародний ринок, серйозно постраждала після вторгнення Росії 2022 року. Виробництво пшениці в регіоні впало більш ніж удвічі, а збиток охопив понад 160 000 гектарів. На цій території налічується близько 420 000 воронок, що утворилися внаслідок бойових дій.

"Існує припущення, що українське виробництво продуктів харчування може повернутися до норми після війни", - підкреслив Вільфред Дольфсма, професор кафедри управління бізнесом і організації Університету Вагенінгена. "На жаль, це не так".

Повідомляється, що Дольфсма разом із дослідниками з України та Нідерландів провів аналіз стану земель Харківської області. Для оцінки збитку використовували супутникові знімки з високою роздільною здатністю - метод, який раніше застосовували в постконфліктних регіонах, таких як Сирія і Дарфур. Після цього було розраховано вартість розмінування, засипання воронок та інших відновлювальних заходів. За їхніми даними, тільки на відновлення Харківської області буде потрібно щонайменше 2 мільярди доларів.

При цьому Харків - лише одна з десяти українських областей, які істотно постраждали під час війни. З огляду на те, що збитки в регіоні оцінюються як середні порівняно з іншими областями, такими як Донецьк і Херсон, вчені припускають, що витрати на відновлення інших дев'яти регіонів будуть схожими.

На підставі цих розрахунків загальна сума, необхідна для відновлення сільськогосподарських земель по всій країні, досягає 20 мільярдів доларів - що становить приблизно 15% довоєнного ВВП України. Однак, як підкреслює Дольфсма, фактичні витрати, найімовірніше, виявляться ще вищими: "Ця оцінка не охоплює витрати на техніку, пальне і робочу силу. Ці показники занадто непередбачувані. Наприклад, вартість видалення забрудненого ґрунту залежить від таких чинників, як доступ до полів і погодні умови, здатні перервати роботи".

Дослідження підкреслює важливість скоординованих зусиль і державної підтримки для успішного відновлення українського сільського господарства після завершення конфлікту.

"20 мільярдів доларів - це наша перша оцінка. І, звісно, справа не лише в грошах: буде великий попит на техніку та людей, яких потрібно буде навчати. І весь цей час українцям доведеться відновлювати будинки, інфраструктуру тощо. Тому політики мають розуміти, що буде потрібно багато часу та інвестицій, щоб зерно знову росло", - зазначив Вільфред Дольфсма.

Раніше ми писали про те, що загальний обсяг прямих втрат українського аграрного сектору вже перевищує 10 млрд доларів.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK