Після відкриття ринку землі для бізнесу в січні 2024 року, 66 компаній скоротили свої земельні банки до менш як 100 га та вийшли з переліку великих землевласників у Державному земельному кадастрі.
Про це свідчать дані Опендатабот.
Зазначається, що сумарно, великі землевласники скоротили свої ділянки на 8225,4 га за рік. При цьому найбільша кількість землі залишається у власності Агрофірми "Світанок" і Дружківського Рудоуправління.
Що стосується загальної кількості великих землевласників, то на початку 2024 року їх було 283, наразі - 217, з яких 34 зареєстровані на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).
Також повідомляється, що з моменту відкриття ринку, агрокомпанії продали 2554 земельні ділянки.
На думку Дениса Марчука, заступника голови Всеукраїнської аграрної ради, головна проблема для малих фермерів - фінансова спроможність займатися агробізнесом, незважаючи на формальний доступ до ринку.
"Варто розуміти, що в Україні система побудови полів не має великих масивів. Тобто, умовно, у нас середні поля по Україні — це 50-60 гектарів. І коли ти починаєш свій бізнес, тобі потрібно, щоб це було єдиним масивом, для того, щоб зменшити кількість витрат на обробіток цієї землі. Коли немає таких масивів, то і зацікавленості в купівлі теж може бути менше. Підприємству нецікаво, коли йому пропонують серед поля 3-4 паї — адже їх не зможуть навіть обробити", - наголосив Денис Марчук.

Раніше ми писали про те, що на кінець березня середня вартість сільгоспземель в Україні становить 52 582 гривні за гектар, а загальний обсяг проданих земельних ділянок - 11 233 гектари.