Європейський союз (ЄС) планує найближчим часом запровадити серйозні обмеження на постачання української сільськогосподарської продукції, зокрема: цукру, кукурудзи та м'яса птиці. Термін дії автономних торговельних заходів (АТЗ), що передбачають безмитний режим для українського експорту, закінчується 5 червня.
Про це повідомляє Financial Times.
Зазначається, що безмитний режим для українського експорту було запроваджено в червні 2022 року у відповідь на початок повномасштабної війни РФ проти України, щоб підтримати українську економіку. Однак під тиском Польщі ЄС ухвалив рішення не продовжувати режим і замінити його так званими "перехідними заходами", які значно скоротять обсяги безмитного експорту агропродукції з України.
Повідомляється, що польські аграрії неодноразово висловлювали невдоволення через падіння внутрішніх закупівельних цін, яке вони пов'язують із напливом дешевої продукції з України. Ця тема набула особливої політичної значущості в контексті майбутніх президентських виборів, перший тур яких відбудеться 18 травня, коли польський уряд звернувся до Європейської комісії з проханням відкласти торговельні переговори з Києвом, щоб не посилювати позиції опозиційного кандидата Кароля Навроцького.
Також наголошується, що перехідний режим діятиме на час обговорення змін в угоді про асоціацію між ЄС і Україною, що стосуються тарифів. У рамках нових правил річні безмитні квоти будуть розбиті на щомісячні, щоб обмежити обсяги імпорту.
При цьому найбільше скорочення торкнеться наступної української агропродукції:
- кукурудзи (з 4,7 млн до 650 тис. тонн);
- цукру (з 109 000 до 40 700 тонн);
- м'яса птиці (з 57 110 до 40 000 тонн).
Раніше ми писали про те, що ЄС планує істотно обмежити імпорт цукру з України на тлі скарг європейських виробників на зниження цін, викликане великими поставками.