Олексій Мась: Коли там криза "блокчейн-доткомів"?

Ведучий потоку Інтернет-бізнес, співорганізатор iForum, IT & Digital adviser у Kyivstar - про нові тренди в IT-бізнесі
Facebook/alekseymas
Facebook/alekseymas

В останні кілька років у світі все частіше говорять про криптовалюту і блокчейн. І це круто. Технологія стала справжнім хайпом для багатьох верств населення, за винятком хіба що пенсіонерів. Але є нюанси. Зрозуміло, що сама криптовалюта сьогодні стала елементом спекуляцій, хоча з іншого боку, це одна з причин, чому технологія так стрімко рухається вперед.

Читай також: Олександр Ольшанський: Як блокчейн і криптовалюти змінять обличчя економіки

Мій друг розповідав, як років сім тому він приїхав на ІТ-конференцію до європейської країни, і ось в одній із кімнат сиділи кілька десятків неговірких комп'ютерників із ноутбуками. Як виявилося, то була секція біткойна - чи не перші люди, які почали просувати криптовалюту. Ніхто тоді не розумів, що це і яке в неї майбутнє. Але потім усе стало дуже серйозно. Настільки серйозно, що традиційні фіатні гроші почали швидко перетікати з банків на криптовалютні біржі. Вартість біткойна підвищилася в буквально тисячі разів. Але я б не називав це "торгівлею повітрям", моя думка - рано чи пізно всі фіатні гроші будуть конвертовані в криптовалюту. Звичайні гроші перестануть існувати або ж їх стануть використовувати набагато менше, ніж зараз.

Однак сьогодні ринок криптовалют перегрітий. Величезна кількість людей намагаються торгувати "криптою" на криптовалютних біржах, не особливо розбираючись у темі. Я читав історію одного відомого міжнародного підприємця, який довго розмірковував, чи варто інвестувати в криптовалюту. І ось якось раз він їхав у таксі, і балакучий таксист заявив йому, що зараз потрібно вкладати гроші в біткойн, оскільки його вартість стрімко зростає. У той момент підприємець зрозумів, що ринок криптовалюти перегрітий і скоро може впасти.

Читай також: Олександр Крамаренко: Новий фінансовий ландшафт - спробуйте не помітити

Дійсно, у "крипту" зараз інвестують переважно ті, хто мало розбирається в темі. Більш досвідчені та обізнані - вичікують. Усе це нагадує тюльпановий бум у Голландії на початку 17-го століття. Величезна кількість голландців, не будучи квітникарями і навіть ботаніками, купували цибулини тюльпанів за сильно завищеними цінами, щоб отримати надприбуток на спекуляціях. Потім піраміда обрушилася і вартість цибулин впала в сотні разів.

Звичайно ж, важливість винаходу блокчейна складно переоцінити. Однак зараз у цій галузі спостерігається нездоровий ажіотаж. Стартапи беруть за основу якусь ідею, додають до назви компанії слова криптовалюта або блокчейн - і проект починає звучати зовсім по-іншому. Доходить до якихось дивних речей, коли технологію намагаються задіяти там, де вона зовсім не потрібна. У результаті виходять проєкти типу "продаж криптовалютного блокчейн-осла".

Читай також: Павло Кравченко: Як працюють токени

Свого часу я одним із перших зареєструвався в соціальній мережі Nimses, проте довгий час не заходив туди. Але коли зайшов, виявилося, що вони тепер генерують захищений пароль, використовуючи блокчейн. Але ж це просто рекламний хід, адже пароль можна згенерувати і без блокчейна (або без повідомлення користувача), а тут він тільки веде до зайвого споживання ресурсів (а найімовірніше - просто до імітації використання блокчейна). Згадаймо, що всі учасники розподіленого реєстру повинні зберігати у себе копію ланцюжка блоків і надавати свою обчислювальну потужність для обчислень. Ось чому для здійснення однієї трансакції в біткойні витрачається близько 200 кВт-годин електроенергії: обчислення там дуже ресурсомісткі і потрібно оновити ланцюжок у величезній кількості комп'ютерів.

Зараз значна кількість компаній використовують технології блокчейн тільки заради отримання інвестицій, і ці бізнеси, очевидно, "відімруть" незабаром. Тому я не виключаю, що бульбашка блокчейн-компаній лопне. Однак навряд чи ця подія буде аналогічною кризі "доткомів" на початку 2000-х. Тоді інвестори просто припинили вкладати гроші в e-commerce-стартапи, і ринок звалився. Сьогодні ситуація складніша, оскільки одні стартапи на ринку блокчейна інвестували в ICO інших, і за фактом усе дуже заплутано.

Звісно, блокчейн відкриває величезний пласт можливостей, проте до їх реалізації ще далеко. Тому не можна називати цю технологію "срібною кулею" для вирішення всіх проблем.

Читай також: Ігор Новіков: За низкою проблем ми вже пройшли точку неповернення

До речі, під час підготовки найбільшої у Східній Європі конференції інтернет-діячів iForum 2018 ми поставили за мету запросити туди тільки висококласних фахівців у галузі криптовалют і блокчейн, а не спекулянтів. Наприклад, заплановано виступ Романа Сульжика, який кілька років тому працював віце-президентом московської валютної біржі. Під час Євромайдану він приїжджав в Україну і зустрічався тут із Джоном Маккейном. Потім через рік Жириновський звинуватив його в обвалі рубля. Йому довелося покинути РФ і переїхати в Україну. Роман - дуже цікавий спікер, він розповідатиме про світ криптовалют, про те, як еволюціонуватимуть ці технології і як вони змінять звичні нам бізнес-процеси. Будуть виступати й інші яскраві спікери, приходьте послухати, буде цікаво.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK