Національний банк України попередив про небезпеку потрапляння в готівковий обіг банкнот гривні, навмисно пошкоджених банками. Йдеться про гроші, викрадені окупантами або мародерами з захоплених відділень банків. Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Зазначається, що банкноти можуть бути пошкоджені механічним способом (обрізання не менше половини банкноти та її знищення; розрізання навпіл або на три частини; просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів) або спеціальними розчинами чи іншими фарбуючими речовинами з зафарбовуванням не менше 50% загальної площі банкноти..
"Якщо під час розрахунків вам пропонують пошкоджену банкноту, краще відмовитися та попросити іншу. Доречним також буде повідомити про розповсюджувачів таких банкнот Національній поліції України, щоб зупинити дії зловмисників", - йдеться в повідомленні.
Нацбанк попереджає бізнес та громадян, що такі банкноти (пофарбовані, розрізані або з отворами) не потрібно приймати під час готівкових розрахунків, оскільки вони перестали бути платіжним засобом.
Банки не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам пошкоджених вищезазначеними способами банкнот, а повинні вилучати їх, надсилати НБУ для дослідження та інформувати про подібні випадки правоохоронні органи.
У разі сумніву щодо справжності чи платіжності банкноти громадянам потрібно звертатися в будь-який банк. Підроблені та навмисно пошкоджені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості
Раніше ми писали, що в Національному банку України розповіли, як самостійно перевірити справжність банкнот на прикладі банкноти номіналом 200 гривень зразка 2007 року.