В Україні продовжує діяти мораторій на припинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їхньої несплати або сплати не в повному обсязі. Інформація, що розповсюджується в соцмережах, про відключення споживачів через борги є фейковою. Про це пише "ГазПравда".
У таких публікаціях посилаються на рішення Кабміну, яке нібито дозволяє "відрізати газ", незважаючи на мораторій на припинення надання ЖКП під час воєнного стану. Але така інформація є неправдивою, тому українців закликають не звертати увагу на подібні фейки.
Зазначається, що залишається чинною заборона на нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на борги за комірне. Крім того, з 27 квітня 2023 року уряд поширив дію мораторію й на певних юридичних осіб, які заборгували за комунальні послуги. Мораторій стосується власників житлових приміщень, які стали прихистком для внутрішньо переміщених осіб.
Водночас надавачі послуг мають право на стягнення накопичених боргів їхніх абонентів у судовому порядку. Виняток становлять лише боржники, які мають статус внутрішніх переселенців. Цей виняток стосується лише боргів ВПО, що утворилися після 24 лютого 2022 року.
Також законодавством заборонено вчиняти виконавчі дії зі стягнення з фізичної особи заборгованості за ЖКП у територіальних громадах, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або тих, що перебувають чи перебували в тимчасовій окупації, або якщо стягнення за ЖКП здійснюється щодо нерухомості, яка є місцем постійного проживання такої фізичної особи й була знищена або пошкоджена внаслідок військових дій.
Як повідомили в консультаційному центрі, якщо суд ухвалить рішення про примусове стягнення заборгованості за комірне щодо громадян, на яких не розповсюджуються зазначені вище обмеження щодо вчинення таких дій, то сума боргу зросте за рахунок покладення на боржника зобов'язань по компенсації судових витрат та виконавчого збору.
При цьому може бути накладено арешт на рахунки боржника та його майно. 8 травня 2023 року набув чинності закон, який дозволяє арешт рахунків громадян України на суму меншу ніж 100 тис. грн. У разі ухилення боржника від виконання покладених на нього зобов'язань на нього може бути додатково накладено тимчасове обмеження в праві виїзду за межі України.
Після завершення війни на суму боргу можуть бути нараховані неустойка у вигляді штрафу та пені, річні проценти та інфляційні нарахування, що збільшить саме тіло боргу в рази.
Раніше ми писали, що 21 квітня Кабінет Міністрів схвалив постанову, яка забороняє стягувати з громадян заборгованість за житлово-комунальні послуги, утворену після 24 лютого 2022 року.