У рамках комплексної реформи соціальної підтримки людини, яка отримала травму чи зіштовхнулася з важкою хворобою, Міністерство соціальної політики працює над впровадженням нової системи соціального страхування "єПотенціал". Про це повідомила пресслужба відомства.
Зазначається, що команда міністерства розробила проєкт закону, який уже винесено на обговорення. Законопроєкт передбачає низку змін.
"Ключова зміна - те, що замість МСЕК інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд із використанням цифрових інструментів. А для того, щоб визначити, яка саме підтримка необхідна людині, буде проводитись оцінка працездатності, тобто здатності повернутися до роботи й отримувати власний дохід", - йдеться в повідомленні.
Водночас страхові виплати стануть більшими. Якщо після реабілітації людина спроможна працювати і забезпечувати себе самостійно, то держава надасть максимальну допомогу в безкоштовних ліках, допоміжних засобах реабілітації, соціальних послугах, працевлаштуванні, навчанні тощо.
Серед інших важливих нововведень законопроєкту:
- запровадження простого покрокового алгоритму супроводу людини від реабілітації до працевлаштування і відновлення;
- реабілітація передбачатиме допомогу у відновленні фізичного та психічного здоров'я, а також професійних навичок;
- оплачувана реабілітація буде довшою - може тривати до року;
- страхова виплата під час реабілітації (реабілітаційний лікарняний типу Б) збільшується і складатиме від 70% до 100% середньої заробітної плати;
- якщо людина має довгий і складний процес відновлення після травми або хвороби, робоче місце за нею зберігатиметься понад 4 місяці (наразі роботодавець має право звільнити людину, якщо вона хворіє понад 4 місяці);
- передбачена можливість працювати частково, якщо реабілітація амбулаторна, зі збереженням лікарняних реабілітаційних виплат;
- розмежовуються статуси інвалідності і працездатності.
У міністерстві наголосили, що статус інвалідності залишається без змін.
Реформа не передбачає зменшення жодних виплат чи соціальних гарантій.
Нагадаємо, за словами міністра соціальної політики Оксани Жолнович, реформа системи медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) не вплине на виплату пенсій по інвалідності, призначених на законних підставах.