З 2022 року українські банки почали пропонувати відкриття депозитів для військовослужбовців та іноді для членів їхніх сімей (члени сім'ї першого ступеня споріднення: батьки, чоловік/дружина, діти). Усі ці банки є державними. У більшості з них ставка відсотків за депозитами для військовослужбовців вища за загальні на 1,5-2%. Комерційні банки таких преференцій цієї категорії клієнтів майже не пропонують.
Про це пише LIGA.net у своєму огляді пропозицій від найбільших фінустанов.
Ощадбанк
Зазначається, що Ощадбанк пропонує депозит "Мій захисник" на три місяці та півроку. Процентна ставка за ним відповідно 12% та 12,5% до оподаткування. Виплата відсотків щомісячна. Поповнення та пролонгація можливі.
«Умовно, за вкладу 5000 грн ви через 3 місяці отримуєте після оподаткування (за умови "старої" ставки в 1,5% військового збору) 125,37 грн на додаток до вкладу. За півроку вам нараховують уже 246,06 грн відсотків до депозиту» - пише видання.
Крім того, вклад передбачає безкоштовну можливість оформлення довіреності за депозитним рахунком. Тобто заповідальне розпорядження ім. Його можна оформити вже під час відкриття. При цьому, відмінність від аналогічних програм для інших фізичних осіб – розмір мінімального депозиту та можливість поповнення. Зокрема, "звичайний" внесок "Моя перемога" під ті самі відсотки має бути не менше ніж 10 000 грн і не передбачає можливості додаткового внесення коштів.
ПриватБанк
Повідомляється, що ПриватБанк пропонує військовослужбовцям депозит "Слава Героям" під 13,5% до оподаткування. Це найвищі відсотки з тих, які пропонує ця фінустанова за вкладами. Він відкривається щонайменше на рік.
При цьому оформити депозит можуть лише військовослужбовці, які отримують від держави цільові виплати за зарплатним проектом у ПриватБанку. Виплата відсотків щомісячна. Поповнення та пролонгація можливі, проте при поповненні знімуть комісію у розмірі 0,5%.
Укрексімбанк
Як пише видання, Укрексімбанк дає можливість вкладів військовослужбовцям та членам їхніх сімей. Банк пропонує депозитні програми "Захисник України" під 11,8-12,35% річних у гривні залежно від термінів. Крім того, ще є можливість робити такі вклади у доларах США та євро під 1,25-1,75% та 0,5-0,85% відповідно. Є додаткові бонуси в 0,5%, пов'язані з умовами відкриття – у відділеннях або мобільному додатку.
Строки вкладів: 93 - 183 днів (умовно - півроку); 184 – 367 днів (умовно – до року); 368 - 3650 днів (умовно - до 10 років). При цьому мінімальна сума – не менше 25 000 гривень або 1000 доларів США, або 1000 євро – для депозиту, оформлення якого здійснюється вкладником онлайн у мобільному додатку. При особистому зверненні вкладника або його представника – не менше ніж 50 000 гривень або 1000 доларів США, або євро. Поповнення неможливе. Виплата процентів – щомісяця.
Укргазбанк
Також зазначається, що Укргазбанк також пропонує "Депозит для військових" не лише у гривні, а й у доларах. У гривні ставка – 13,25% річних, у доларах США – до 1,75%. Термін від 1 місяця до 2 років. Мінімальна сума вкладу – 1000 грн або 100 доларів США. Виплата відсотків – щомісяця чи наприкінці терміну. Є можливість автопролонгації депозиту. Цей депозит можуть відкрити як військові, так і члени їхніх сімей – дружина (чоловік), батьки чи діти.
Полікомбанк
Водночас, повідомляється, що Полікомбанк у листопаді 2024 року пропонував для військовослужбовців та членів їхніх сімей терміновий депозит "Воїнам України". Валюта – гривня, долар США, євро. Ставка річних – до 14,7% річних у гривні, 1,5% у доларі та євро. Термін 3 чи 12 місяців. Мінімальна сума – 5000 грн, 200 доларів, 200 євро. Виплата відсотків: щомісяця чи наприкінці терміну.
«Це єдиний недержавний банк, який пропонує окремі депозитні програми для військовослужбовців. За вартістю активів Полікомбанк посідає 56 місце серед 63 українських банків станом на вересень 2024 року» - зазначає видання.
Довідково: Дохід за депозитами в Україні оподатковується згідно з Податковим кодексом податком на доходи фізичних осіб у розмірі 18% від суми нарахованих відсотків за вкладом та додатково утримується військовий збір. До змін до Податкового кодексу він був у розмірі 1,5% від суми нарахованих відсотків. Але парламент уже ухвалив закон про його підвищення до 5%. Однак цей закон ще не набув чинності.
Раніше ми писали про те, що майже половина клієнтів ПриватБанку, які отримали від держави гроші за програмою "Національний кешбек", витрачають кошти на поповнення рахунків мобільних операторів.