Експерти озвучили 3 сценарії щодо відключень світла: деталі

Додатковим викликом може стати обмежений комерційний імпорт через високий попит у країнах Європи.
Експерти озвучили 3 сценарії щодо відключень світла: деталі
Ключові загрози для енергосистеми України — обстріли, брак потужності генерації та збільшення попиту / Колаж: dengi.ua

Втрати теплової генерації досягали майже 90%, проте влітку та восени вдалося провести чергову масштабну ремонтну кампанію, яка мала додати до мережі, за даними Міністерства енергетики, до трьох гігават відновленої потужності. Ще гігават повинен був з'явитися в мережі завдяки встановленню об'єктів розподіленої генерації. У той же час існують три основні сценарії проходження зими, від яких залежатиме тривалість відключень світла.

Про це пише DiXi Group із посиланням на власне дослідження.

Читайте також:

Зазначається, що генеральна менеджерка з питань безпеки та стійкості DiXi Group Олена Лапенко окреслила готовність країни до зимових викликів. Зокрема, вона наголосила, що серед головних загроз стійкості енергосистеми взимку залишаються:

  • інтенсивні російські атаки на енергетичну інфраструктуру;
  • мінливі погодні умови;
  • дефіцит гідроресурсів
  • сезонне зниження частки ВДЕ на 40-70%;
  • високий зимовий попит, який може сягнути 19 ГВт.

«Незважаючи на активне відновлення, останній удар по енергосистемі 17 листопада вразив теплову та гідрогенерацію, а також об'єкти Укренерго, суттєво знизивши доступність генерації. Також взимку генерація із відновлюваних джерел знижується, а гідрогенерація критично залежить від водних ресурсів, яких цього року не вистачає через посушливі роки та осінь. Навіть після часткового відновлення обладнання ситуація залишатиметься складною через високий попит узимку», – зазначила експерт.

Повідомляється, що якщо на суміжних ринках також виникне дефіцит електроенергії, імпорт необхідних обсягів стане проблематичним. Тому експерти створили кілька сценаріїв та балансів електроенергії, щоб спрогнозувати потенційний дефіцит, у яких орієнтувалися на різні температурні режими, а також обстріли з боку Росії.

Базовий сценарій

Аналітики зазначають, що базовий сценарій демонструє обережний оптимізм. Він передбачає відсутність нових обстрілів енергосистеми та помірний температурний режим. В цьому випадку очікується дефіцит до 2 ГВт через сезонне зростання попиту. Додатковим викликом може стати обмежений комерційний імпорт через високий попит у країнах Європи. Для балансування енергосистеми можуть знадобитися графіки погодинних відключень та заходи щодо скорочення споживання.

«Якщо вдасться відновити теплову генерацію чи гідростанцію, вони зможуть дати більше потужності, і цей дефіцит буде мінімальним. Тоді ми приходимо до позитивного прогнозу, коли у нас будуть відключення електрики тільки у вечірні години і вони не будуть тривалими, тобто 3-4 години у найдефіцитніші години доби», – повідомила Олена Лапенко.

Холодна зима

Повідомляється, що сценарій у холодну погоду передбачає, що нових ударів по енергетиці не буде, але середньодобова температура зросте вище за норму. Це може призвести до збільшення споживання електроенергії та дефіциту до 3,4 ГВт, а за відсутності імпорту або нестабільної роботи відновленої генерації – до 5 ГВт. Звіт Міжнародної енергетичної агенції прогнозує максимальне споживання 18,5 гВт. В цьому випадку необхідно буде застосовувати жорсткі графіки обмеження потужності та погодинні відключення.

Найгірший сценарій

Як пишуть експерти, найгірший сценарій за помірного температурного режиму передбачає нові атаки на теплові електростанції та інші об'єкти генерації. За цим сценарієм прогнозується не такий великий дефіцит, як у минулому за сильних морозів, проте ризики для стійкості енергосистеми тут будуть вищими, ніж у попередніх сценаріях. У таких умовах доведеться застосовувати аварійні графіки відключень, щоб уникнути перевантаження мережі.

«Майже у всіх сценаріях у години мінімальних навантажень (вночі чи в денний період у сонячний день), у першому та третьому ми виходимо у нуль, тобто прогнозуємо, що за наявності імпорту у нас не буде дефіциту. Однак якщо буде дуже холодно – морози – 10-15 градусів, – тоді навіть у години мінімального навантаження ми матимемо дефіцит, який також може покриватися додатковою, наприклад, аварійною допомогою або просто діятимуть графіки відключень не лише у вечірні, а й у нічні. години», – наголосила Лапенко.

Водночас, коментуючи дослідження аналітиків, заступник міністра енергетики Микола Колесник наголосив на релевантності аналізу за відсутності відкритих даних. Однак, за його словами, він не враховує кілька важливих факторів, включаючи імпорт. Комерційне використання та аварійна допомога, а також передача енергії між різними зонами – це важливі складові для розуміння повної картини. Він також зазначив, що сценарій із 20 годинами відключень малоймовірний.

«Навіть у критично складній ситуації, як, наприклад, на Одещині, електропостачання забезпечується за графіками, що охоплюють велику кількість черг. У великих містах запроваджено децентралізовані схеми постачання, щоб у разі кризи можна було мінімально задовольнити потреби об'єктів критичної інфраструктури, таких як котельні, бойлерні, компресори водоканалів тощо. Крім того, об'єкти критичної інфраструктури оснащені джерелами резервного харчування, що дозволяє їм працювати навіть за найгірших сценаріїв. Завдяки цьому електропостачання забезпечується у вигляді «енергетичних островів» для найважливіших потреб незалежно від ризиків», – наголосив Микола Колесник.

Раніше ми писали про те, що, за прогнозами, радника прем'єр-міністра та члена наглядової ради "Укренерго" Юрія Бойка, у найхолодніші періоди майбутньої зими відключення світла можуть бути до 8 години на добу, а в аномально холодні проміжки – до 12 години.



x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK