Дефіцит кадрів та нові тренди: що відбувається на ринку ІТ-сектору України

Є ризик, що у 2025 році негативні тенденції у сфері інформаційних технологій продовжуватимуться.
Дефіцит кадрів та нові тренди: що відбувається на ринку ІТ-сектору України
Одним із трендів стало використання штучного інтелекту для підвищення ефективності роботи / Колаж: dengi.ua

Український ІТ-сектор дедалі глибше занурюється у кризу. Дослідження та статистика квартал за кварталом фіксують зниження експорту послуг, скорочення кількості вакансій та уповільнення розвитку галузі.

Про це пише "Економічна правда".

Читайте також:

Зазначається, що не всі сегменти відчувають кризу однаково. Продуктові компанії, що створюють власні рішення, утримали позиції та вперше в історії випередили сервісний сектор за кількістю найманих спеціалістів. Проте, навіть у цьому сегменті наприкінці 2024 року відбулися значні скорочення. При цьому ринок праці зменшується, хоча темпи спаду сповільнились. Близько 20% фахівців працюють за кордоном, а компанії активно розширюють офіси за межами України, зокрема у Польщі.

Повідомляється, що є ризик, що у 2025 році негативні тенденції продовжуватимуться. Невизначеність, яка зародилася у лютому 2022 року, дедалі сильніше впливає на українську ІТ-галузь.

«2023 року експорт української ІТ-галузі вперше не тільки не зріс, а впав на 8,5% до 6,7 млрд дол. 2024-го ситуація не покращилася. Така тенденція тривала і в третьому кварталі, який виявився найгіршим для галузі під час великої війни. За оптимістичним сценарієм, у 2024 році очікується зниження експорту на 4%, за песимістичним - на 6% (до 6,3-6,45 млрд дол.)», - пише видання.

Водночас, зазначається, що навіть у таких умовах частка комп'ютерних послуг залишається другою за обсягом статтею українського експорту після агросектору, становлячи 38%. У географічному розподілі найбільші прибутки для українського ІТ принесли США, Великобританія, Мальта, Кіпр, Ізраїль, Швейцарія та Німеччина. Лідером року залишаються Сполучені Штати, які забезпечили близько 2,4 млрд дол.

Проте, за останні два роки оптимізму на ІТ-ринку поменшало. У 2023 році загальна кількість працівників у 50 найбільших компаніях скоротилася на 10,7 тис. людина. Хоча у 2024 році ситуація дещо покращилася, загальну тенденцію це не змінило. Так, у першому півріччі 2024 року скорочення зменшились до 2,9%. Основні причини скорочень – легалізація працівників за кордоном (українців, які змогли виїхати за кордон, оформлюють в іноземні офіси компаній), зменшення кількості проектів та звільнення фахівців, які перебували на лаві запасних.

«Згідно з дослідженням IT Research Ukraine 2024, 51% керівників компаній планують розширювати свої представництва і більше третини з них мають намір відкрити офіси за кордоном. Найпопулярнішим вибором для цього залишається Польща. 6% керівників заявили про плани закрити офіси в Україні. У таких обставинах правила на ринку почали диктувати роботодавці. Для більшості айтішників ситуація виглядає так: роботу знайти можливо, але важко», - наголошує ЕП.

Також повідомляється, що лідерами за наймом працівників є продуктові компанії, але вони зазвичай шукають не програмістів. Через дефіцит кадрів позиції маркетолога та аналітика закривати стає важче. Пошук non-tech-фахівців нагадує недавню боротьбу за програмістів. У грудні на DOU було розміщено 4584 вакансії - на 573 менше, ніж у листопаді. Це один із найнижчих показників за рік, що пояснюється наближенням свят. У другому півріччі 2024 року ринок демонстрував зростання: +9% вакансій, найбільше - серед віддалених (+12%) та міжнародних пропозицій (+26%). У Львові динаміка також позитивна (+3%), тоді як в інших містах, зокрема Дніпрі та Одесі, зафіксовано спад. Найбільше зросла кількість вакансій фахівців без досвіду (+33%), а також фахівців із досвідом понад п'ять років (+11%).

При цьому зменшення активності помітне навіть серед кандидатів: відгуків на вакансії поменшало на 2,7 тис., ніж у листопаді. Середня кількість відгуків на вакансію у грудні знизилася до 24,6 – найменшого рівня за два роки.

Як пише видання, незважаючи на загальні негативні тенденції, ситуація в галузі неоднорідна. Другий рік поспіль найбільше зростання серед ІТ-компаній демонструють продуктові гравці. За даними DOU, у першому півріччі 2024 року зростання за кількістю фахівців показали 18 компаній: дев'ять продуктових, п'ять гібридних, три сервісні та одна аутстаф-компанія. Найбільший приріст – у Ajax Systems (417), Genesis та SKELAR (по 300), що свідчить про пожвавлення в галузі.

При цьому наголошується, що одним із трендів стало використання штучного інтелекту для підвищення ефективності роботи. Наприкінці 2023 року співзасновник та член ради директорів SoftServe Тарас Кіцмей заявив на конференції "Майбутнє українського експорту", що генеративний ШІ може збільшити продуктивність команд розробників до 45%. У 2025 році основним трендом також залишатиметься розвиток штучного інтелекту.

«Наразі у великому попиті все, що стосується інфраструктури для ШІ, – від дата-центрів до інструментів для роботи з моделями. На жаль, в Україні не так багато технічних спеціалістів у цій галузі. Зате багато людей створюють прості сервіси, наприклад, для автоматизації процесів у маркетингу чи продажах. Їх легко повторити, на відміну складних інженерних продуктів. Як наслідок, у таких нішах через високу конкуренцію важко виділитися перед користувачами та інвесторами», - зазначає інвестиційний аналітик Horizon Capital Андрій Бродецький.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що заснована українцями, технологічна платформа для оренди та управління нерухомістю Rentberry піднялася в оцінці вартості компанії до $1 млрд і стала сьомим «єдинорогом» з українським корінням після Creatio, GitLab, People.ai, Grammarly, Unstoppable Domains та airSlate.



x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK