Державні компанії втрачають співробітників, поступаючись конкуренцією приватному сектору. Найбільше зростання зайнятості демонструють підприємства оборонної, ІТ та будівельної галузей. Однак з 2021 року вплив держави на економіку значно зріс.
Про це пише "Економічна правда" з посиланням на дані фінансової звітності тисячі найбільших українських компаній за 2024 рік.
Зазначається, що за цей період було націоналізовано компанії "Укрнафта", "Мотор Січ", "Запоріжтрансформатор" та "Укртатнафта". Також було створено компанію "Газорозподільні мережі України" - група "Нафтогаз" об'єднала 27 облгазів, які раніше належали групі Дмитра Фірташа і обслуговують 94% споживачів. Крім того, проведено реорганізацію ДП "Ліси України", де було працевлаштовано близько 23 тисяч працівників із різних лісогосподарських підприємств.
Проте, повідомляється, що незважаючи на ці зміни і зростання чисельності персоналу в окремих секторах, загальна кількість працівників у державних компаніях знизилася на 25% порівняно з 2021 роком. У приватному секторі за цей самий період чисельність працівників скоротилася на 13%.
Згідно з аналізом даних, проведеним виданням, у тисячі найбільших компаній зайнято близько 1,35 мільйона осіб. Найбільші кадрові втрати серед державних підприємств зафіксовано в"Укрзалізниці" та "Укрпошті". В "Укрзалізниці" чисельність співробітників скоротилася з 237 тисяч 2021 року до 178 тисяч 2024 року. В "Укрпошті" штат зменшився вдвічі - з 60 тисяч до 32 тисяч співробітників.
Також зазначається, що крім міграції та часткової окупації територій, на скорочення персоналу впливає і мобілізація. До кінця 2024 року в лавах ЗСУ перебувають 10,5 тисячі працівників "Укрзалізниці", що становить близько 5% від загальної кількості співробітників. В "Укрпошті" мобілізовано 768 осіб - приблизно 2% персоналу, оскільки в цій компанії традиційно працює більше жінок, ніж у залізничній галузі.
Крім того, додатковою проблемою для державних компаній стає конкуренція за фахівців. Екс-голова правління "Укрзалізниці" Євген Лященко пояснював, що зарплати в компанії нижчі за ринкові, через що кадровий дефіцит за окремими професіями сягає 20-30%. А керівник "Укрпошти" в інтерв'ю відзначав наявність 2 тисяч незаповнених вакансій - понад 5% від загальної кількості робочих місць.
У результаті за три роки середнє скорочення чисельності співробітників у державних компаніях становило 11%, тоді як у приватному секторі воно сягнуло лише 4%.
Як пише видання, приватний сектор швидше реагує на нові можливості, що з'явилися в умовах війни. Наприклад, компанія "Українська бронетехніка" збільшила штат із 62 до 320 співробітників і ввійшла до числа лідерів за зростанням виручки - зі 100 млн грн 2021 року до 58 млрд грн 2024 року. Виробник взуття для ЗСУ "Таланлегпром" розширив штат зі 152 до 2137 осіб, а компанія "Темп-3000", що випускає бронежилети, - з 72 до 781 співробітника.
Іншим фактором, що сприяє зростанню зайнятості в приватному секторі, стала формалізація трудових відносин. У 2024 році почав повноцінно працювати механізм бронювання, який вимагає офіційного працевлаштування працівників. Наприклад, штат IT-компанії GlobalLogic зріс з 216 до 2 тисяч співробітників, переважно в другій половині 2024 року, після запуску бронювання через "Дію". EPAM Systems також суттєво збільшила чисельність працівників - з 600 до 3,6 тисячі осіб.
Також повідомляється, що зростання чисельності співробітників спостерігається і в будівельній галузі. Компанії "Автострада" і "Ростдорстрой" збільшили свої штати в 1,5-2 рази - до 3,2 і 1,9 тисячі співробітників відповідно, незважаючи на завершення програми "Велике будівництво" після перших ракетних ударів у 2022 році.
Раніше ми писали про те, що, згідно з результатами опитування, проведеного серед експертів, основним трендом на ринку праці в українській ІТ-сфері є загальна стагнація.