Держкомпанія чи приватний сектор: що обирає понад мільйон працюючих українців, і як змінився ринок праці

Скорочення чисельності співробітників у державних підприємствах становило 11%, тоді як у приватному бізнесі воно сягнуло лише 4%.
Mika Baumeister / unsplash.com
Mika Baumeister / unsplash.com

Державні компанії втрачають співробітників, поступаючись конкуренцією приватному сектору. Найбільше зростання зайнятості демонструють підприємства оборонної, ІТ та будівельної галузей. Однак з 2021 року вплив держави на економіку значно зріс.

Про це пише "Економічна правда" з посиланням на дані фінансової звітності тисячі найбільших українських компаній за 2024 рік.

Читайте також:

Зазначається, що за цей період було націоналізовано компанії "Укрнафта", "Мотор Січ", "Запоріжтрансформатор" та "Укртатнафта". Також було створено компанію "Газорозподільні мережі України" - група "Нафтогаз" об'єднала 27 облгазів, які раніше належали групі Дмитра Фірташа і обслуговують 94% споживачів. Крім того, проведено реорганізацію ДП "Ліси України", де було працевлаштовано близько 23 тисяч працівників із різних лісогосподарських підприємств.

Проте, повідомляється, що незважаючи на ці зміни і зростання чисельності персоналу в окремих секторах, загальна кількість працівників у державних компаніях знизилася на 25% порівняно з 2021 роком. У приватному секторі за цей самий період чисельність працівників скоротилася на 13%.

Згідно з аналізом даних, проведеним виданням, у тисячі найбільших компаній зайнято близько 1,35 мільйона осіб. Найбільші кадрові втрати серед державних підприємств зафіксовано в"Укрзалізниці" та "Укрпошті". В "Укрзалізниці" чисельність співробітників скоротилася з 237 тисяч 2021 року до 178 тисяч 2024 року. В "Укрпошті" штат зменшився вдвічі - з 60 тисяч до 32 тисяч співробітників.

Також зазначається, що крім міграції та часткової окупації територій, на скорочення персоналу впливає і мобілізація. До кінця 2024 року в лавах ЗСУ перебувають 10,5 тисячі працівників "Укрзалізниці", що становить близько 5% від загальної кількості співробітників. В "Укрпошті" мобілізовано 768 осіб - приблизно 2% персоналу, оскільки в цій компанії традиційно працює більше жінок, ніж у залізничній галузі.

Крім того, додатковою проблемою для державних компаній стає конкуренція за фахівців. Екс-голова правління "Укрзалізниці" Євген Лященко пояснював, що зарплати в компанії нижчі за ринкові, через що кадровий дефіцит за окремими професіями сягає 20-30%. А керівник "Укрпошти" в інтерв'ю відзначав наявність 2 тисяч незаповнених вакансій - понад 5% від загальної кількості робочих місць.

У результаті за три роки середнє скорочення чисельності співробітників у державних компаніях становило 11%, тоді як у приватному секторі воно сягнуло лише 4%.

Як пише видання, приватний сектор швидше реагує на нові можливості, що з'явилися в умовах війни. Наприклад, компанія "Українська бронетехніка" збільшила штат із 62 до 320 співробітників і ввійшла до числа лідерів за зростанням виручки - зі 100 млн грн 2021 року до 58 млрд грн 2024 року. Виробник взуття для ЗСУ "Таланлегпром" розширив штат зі 152 до 2137 осіб, а компанія "Темп-3000", що випускає бронежилети, - з 72 до 781 співробітника.

Іншим фактором, що сприяє зростанню зайнятості в приватному секторі, стала формалізація трудових відносин. У 2024 році почав повноцінно працювати механізм бронювання, який вимагає офіційного працевлаштування працівників. Наприклад, штат IT-компанії GlobalLogic зріс з 216 до 2 тисяч співробітників, переважно в другій половині 2024 року, після запуску бронювання через "Дію". EPAM Systems також суттєво збільшила чисельність працівників - з 600 до 3,6 тисячі осіб.

Також повідомляється, що зростання чисельності співробітників спостерігається і в будівельній галузі. Компанії "Автострада" і "Ростдорстрой" збільшили свої штати в 1,5-2 рази - до 3,2 і 1,9 тисячі співробітників відповідно, незважаючи на завершення програми "Велике будівництво" після перших ракетних ударів у 2022 році.

Раніше ми писали про те, що, згідно з результатами опитування, проведеного серед експертів, основним трендом на ринку праці в українській ІТ-сфері є загальна стагнація.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK