Минулого тижня Федерація роботодавців України, Державна служба зайнятості та організація Helvetas Ukraine представили найбільше на сьогодні дослідження українського ринку праці. Воно об'єднало два масштабні аналізи - "Зареєстроване безробіття в Україні: потреби, особливості, оцінки 2024-2025" та "Дослідження ринку праці 2024-2025: запит бізнесу, виклики та стратегія впливу". Метою об'єднаного проєкту стало отримання унікальної інформації, необхідної для переходу від фрагментарних рішень до комплексної та сталої політики у сфері зайнятості.
Про це пише "Дзеркало тижня".
Зазначається, що дослідження охопило понад 55 тисяч роботодавців, які забезпечують 4,2 мільйона робочих місць і повідомили про понад 120 тисяч відкритих вакансій. Представлені компанії охоплюють усі ключові галузі та регіони країни. В опитуванні також узяли участь майже 70 тисяч офіційно зареєстрованих безробітних різного віку та статі, що на момент дослідження становило понад 85% від загальної кількості зареєстрованих безробітних. Організатори наголосили, що опитування були спрямовані не лише на виявлення причин безробіття, а й на зіставлення очікувань шукачів роботи з вимогами роботодавців - що дало змогу глибше оцінити масштаби та характер дисбалансу на ринку праці.
Видання наводить основні висновки цього дослідження, а саме:
- Різкий дисбаланс між попитом і пропозицією
Результати аналізу підтвердили значну розбіжність між потребами роботодавців та вподобаннями шукачів роботи. Найбільш гострий дефіцит кадрів спостерігається в таких сферах, як водопостачання (53% вакансій залишаються незакритими), охорона здоров'я (46,2%), енергетика (44,1%), освіта (40%) і сільське господарство (39%). Незважаючи на це, 32% компаній планують розширення штату 2025 року, а 31,7% роботодавців відзначили складнощі в пошуку персоналу минулого року. Особливо гостро ця проблема відчувається в секторі малого та середнього бізнесу.
За даними опитування безробітних, лише 31% з них висловили готовність до офіційного працевлаштування. При цьому затребуваними на ринку праці залишаються робітничі професії: трактористи (близько 3 тисяч вакансій), слюсарі (також близько 3 тисяч), водії (2,6 тисячі), електрогазозварювальники (1,9 тисячі) і швачки (1,8 тисячі).
Тим часом чимало безробітних прагнуть отримати роботу в секторах з обмеженим попитом з боку бізнесу, що створює замкнуту проблему: люди орієнтовані на професії, які не забезпечують стабільної зайнятості, але не мають про це інформації. Унаслідок відсутності системного підходу до переорієнтації та підтримки таких громадян зростає рівень розчарування, знижується мотивація та довіра до системи зайнятості.
При цьому, як показало опитування, більшість роботодавців демонструють готовність наймати співробітників із соціально вразливих категорій: 67% відкриті до найму людей з інвалідністю, 72% - ветеранів, 79% - внутрішньо переміщених осіб, а 56% - літніх працівників, старших за 60 років.
- Перекваліфікація: бар'єри та мотивація
Недостатня кваліфікація та слабка мотивація залишаються ключовими бар'єрами в підборі персоналу, на думку роботодавців. Хоча навчання та перекваліфікація могли б стати рішенням, значна частина безробітних не вірить в ефективність цих кроків: 44% вважають, що нова професія не змінить їхнього становища, а ще 32% відштовхує сам процес навчання. Це свідчить про брак профорієнтації та інформаційної підтримки.
Більшість безробітних (79%) готові приступити до роботи, але погано орієнтуються в ситуації на ринку. Близько 70% не відкидають зміну професії, проте не розуміють, як це реалізувати і що вони отримають у підсумку. Для 59% мотивацією до перенавчання може стати гідна зарплата, для 51% - стабільність, а для 40% - можливість гнучкого графіка. Лише 18% висловили готовність змінити місце проживання заради нової роботи.
- Уявлення про зарплату
За оцінкою 15% роботодавців, завищені очікування щодо зарплати є причиною труднощів із наймом. У зв'язку з цим окремо було проаналізовано зарплатні очікування. Згідно з даними Пенсійного фонду України, у січні 2025 року середня зарплата по країні становила близько 22 тисяч гривень. Однак лише 20,3% безробітних розраховують на дохід понад цю суму, а більшість вказують більш скромні очікування. Це свідчить про слабке розуміння зв'язку між кваліфікацією та її ринковою вартістю.
Проте лише 35% роботодавців повідомили про намір підвищувати зарплати, що може позитивно позначитися на привабливості робочих місць у майбутньому.



Раніше ми писали про те, що з початку 2025 року 10 тисяч українців отримали ваучери на безоплатне навчання однієї зі 155 професій і спеціальностей за державні кошти.