Як повідомляє Міносвіти, Фонд Олени Зеленської оприлюднив результати масштабного дослідження "Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні". При цьому 82% опитаних молодих українців з оптимізмом дивляться у своє майбутнє, але 70% ще не визначилися зі своєю професією, пишуть Dengi.ua .
Зазначається, що в дослідженні взяли участь понад 10 тис. респондентів - із них 5089 підлітків у віці 13-16 років та їхні батьки або опікуни з усіх регіонів України. Повідомляється, що, незважаючи на повномасштабну війну, 82% опитаних підлітків зберігають оптимізм щодо власного майбутнього і 60% - позитивно оцінюють майбутнє України. Водночас кожен четвертий підліток розглядає можливість виїзду за кордон.
Водночас дослідження виявило серйозні проблеми з професійним самовизначенням: кожен п'ятий підліток ще не замислювався, ким хоче стати, а 70% не можуть назвати конкретну професію, в якій бачать себе в 30 років. Цей показник майже вдвічі перевищує середнє значення в країнах ОЕСР.
Як зазначили в міністерстві, особливо тривожною є невідповідність між професійними очікуваннями молоді та запитами ринку праці, зокрема:
- Промисловість потребує 17,9% фахівців, але цікавить лише 2,1% підлітків.
- IT-сфера залишається надзвичайно популярною - 13,5% підлітків хочуть працювати в цій галузі, хоча реальний попит становить лише 1,5% вакансій.
При цьому профорієнтаційна робота з підлітками здебільшого відбувається в сім'ї: 74% обговорюють майбутнє з батьками. Водночас практичного досвіду набувають одиниці - лише 11% відвідували екскурсії на підприємства, 7% зустрічалися з кар'єрними радниками, а 3% проходили стажування.
Також академічні показники демонструють гендерні відмінності: середній бал у школі становить 8,4 з 12, водночас дівчата показують кращі результати (8,7) порівняно з хлопцями (8,1). Найвищі оцінки - з мовних предметів.
При цьому щодо особистих компетенцій підлітки вважають найрозвиненішими в себе емпатію (75%) та мотивацію (68%), проте слабко розвинене аналітичне мислення - лише у 37% підлітків.
Згідно з даними, позашкільними активностями займаються 90% підлітків, найпопулярніші - спортивні секції. Однак активність знижується ближче до лінії фронту. Основними перешкодами є відсутність мотивації (37%), відсутність фінансових можливостей (36%, серед переселенців - 50%) і фізична недоступність гуртків (33%).
Крім того, цікавою виявилася закономірність між волонтерством і патріотизмом: 72% підлітків, які мають досвід волонтерської діяльності, хочуть залишитися в Україні. Це підтверджує прямий зв'язок між громадською активністю та бажанням побудувати майбутнє в країні.
"Індекс майбутнього" показують: наші підлітки зберігають віру у власне майбутнє, але потребують більшої підтримки у визначенні професійного шляху. Наше завдання - створити умови, де талант і здібності кожної дитини знайдуть застосування саме тут, в Україні. Ми прагнемо, щоб кожна дитина, підліток чи молода людина, незалежно від того, де вона мешкає, в яких умовах зростає чи який досвід пережила через війну, мала рівний доступ до навчання та розвитку", - зазначила Олена Зеленська, перша леді України та засновниця Фонду.
"Дослідження "Індекс майбутнього" показує необхідність більш активної роботи з профорієнтації підлітків, підвищення статусу робітничих професій, створення інструментів стимулювання економічної активності молоді. Ми в Міністерстві економіки маємо для цього кілька програм - гранти для молоді, поліпшені умови іпотечної програми "єОселя", програма для повернення молодих українців з-за кордону Create Ukraine. Крім того, змінюємо підходи до ринку праці через оновлення трудового законодавства", - наголосила міністерка економіки Юлія Свириденко.
Раніше Dengi.ua повідомляли про те, що Міносвіти провело конференцію "Освіта нової України", де презентувало ключові трансформації в галузі .
Також Dengi.ua писали, що фінансова грамотність українських школярів еквівалентна 3 балам за 12-бальною системою .