Санкції проти РФ через її вторгнення в Україну призвели до суттєвих втрат російського нафтового сектору. Лише до кінця 2022 року обсяг недоотриманих доходів оцінюється в 79 млрд доларів. Про це свідчать розрахунки експертів KSE Institute, презентовані Міжнародною групою Єрмака-Макфола з питань санкцій проти Росії.
Зазначається, що ціновий дисконт на російську марку нафти Urals коливається в межах 30%, а географія постачання через поступове скорочення купівлі нафти західними державами зміщується на схід.
У травні 2022 року порівняно з лютим 2022 року Туреччина збільшила імпорт російської нафти на 50%, Китай - на 25%, Індія - на 800%.
При цьому країни-члени ОЕСР в Азії практично повністю відмовилися від російської нафти в травні 2022, ЄС скоротив її купівлю на 12%, а США і Великобританія разом знизили обсяги імпорту на 89% порівняно з лютим 2022 року.
За розрахунками KSE Institute, у 2023 році видобуток нафти в РФ скоротиться до 7,27 млн б/д, що на 3,1 млн б/д менше за сьогоднішній показник або на 38% менше чинної квоти в ОПЕК+.
Зокрема, падіння обсягів очікується завдяки остаточній забороні транспортувати російську нафту до країн ЄС морським шляхом, введеній у шостому пакеті санкцій Євросоюзу та зобов'язанням Польщі й Німеччини припинити імпорт російської нафти трубопроводом "Дружба" до кінця 2022 року. Таким чином ЄС знизить імпорт російської нафти на 90% протягом наступних 7 місяців.
"Майже 80 млрд доларів недоотриманих РФ нафтових доходів - це конкретна плата за агресію проти України. Враховуючи обмеження на постачання технологічного обладнання для нафтогазового сектора та вихід багатьох ТНК зі спільних із РФ енергетичних проєктів, російську нафтову галузь очікує подальша стагнація", - підкреслила керівниця Інституту KSE, віцепрезидентка з економіко-політичних досліджень Київської школи економіки Наталія Шаповал.
Раніше ми писали, що, незважаючи на введені санкції, Росія все ще отримує великий прибуток від експорту нафти.