Нацбанк помилився з прогнозом щодо інфляції: до чого це призведе

Низький споживчий попит та структурний характер інфляції стримуватимуть розкручування цінової спіралі.
Нацбанк помилився з прогнозом щодо інфляції: до чого це призведе
ілюстративне фото / depositphotos.com

У квітні рівень річної інфляції залишився на рівні 3,2%, що вкотре засвідчило низьку якість прогнозів Нацбанку та посилило сумніви щодо відповідності монетарної політики економічним умовам.

Про це написав академік НАН України, екс-голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин у facebook.

«Не минуло й 10 днів після оприлюднення Національним банком Інфляційного звіту, як уже стає очевидним, що його прогноз інфляції на ІІ квартал – не справджується, адже НБУ очікував, що за підсумками ІІ кварталу інфляція прискориться до 5,3%», – пише Данилишин. .

Він зазначає, що інфляція вже 2 місяці поспіль знаходиться нижче за нижню межу цільового діапазону НБУ.

Неточність прогнозів регулятора, за словами Данилишина, фактично спричинила те, що державні фінанси та реальний сектор зазнали збитків від надмірних витрат на обслуговування позикових коштів.

Читайте також:

На його думку, основним фактором, який зумовив стрімке падіння інфляції, було скорочення сукупного попиту (реально залишається нижчим на 22% щодо довоєнного рівня). Також серед факторів падіння попиту він зазначає: війну, виїзд біженців за кордон (близько 6,5 млн осіб), мобілізація чоловіків до лав ЗСУ, високий рівень безробіття (близько 20% робочої сили), жорстка монетарна політика НБУ, яка обмежила надходження позикових коштів в економіку (рівень кредитування протягом року скоротився з 20% ВВП до 15% ВВП).

Також на зниження рівня інфляції вплинуло перенасичення внутрішнього ринку аграрною продукцією після рекордного врожаю. У річному обчисленні впали ціни на такі категорії товарів як хлібопродукти, масло, цукор, яйця, овочі. Вагомим фактором інфляції є стабільність обмінного курсу, який вже 1,5 року зберігається на рівні 37-40 грн за 1 дол. США, що сприяє стабілізації цін на імпортні товари», - наголосив економіст.

Крім того, стримуючим фактором зростання інфляції є збереження часткового мораторію на підвищення житлово-комунальних тарифів.

«Наступні перспективи інфляції будуть визначатися як проінфляційними, так і контрінфляційними факторами. Низький споживчий попит та структурний характер інфляції стримуватимуть розкручування цінової спіралі. У той же час, підвищення тарифів на електроенергію, значний фіскальний дефіцит, потенційні ризики девальвації гривні залишаються вагомими проінфляційними факторами», - резюмував Богдан Данилишин.

Раніше ми писали про те, що за прогнозами Нацбанку, рівень річної інфляції знижений з 8,6% до 8,2%.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK