Останнє швидке падіння курсу рубля посилює тиск на Центральний банк Росії, змушуючи підвищити ключову ставку, можливо, на найвищий рівень від початку війни в Україні. Про це повідомляє Bloomberg.
Центробанк РФ заявив, що готовий ще більше підвищити вартість запозичень, попри вже наявний рівень у 21%, до такого значення, яке буде потрібне для повернення інфляції до цільових 4%. Таким чином, за оцінками Bloomberg Economics, це може свідчити, що вже наступного року відбудеться підвищення ставки до 25%.
«Центробанк стикається з дилемою: підвищувати ставки, ризикуючи рецесією, чи приймати посилений інфляційний тиск. Ймовірно, політики оберуть перший варіант», — зазначив економіст Bloomberg Economics з питань Росії Олексій Ісаков.
Зазначається, що у середу Центральний банк Росії оголосив про призупинення закупівлі іноземної валюти на внутрішньому ринку до кінця 2024 року. Проте, за словами представника Промзв’язокбанку Євгена Локтюхова, це хоч послабить поточний дефіцит, але навряд серйозно зміцнить рубль.
Також повідомляється, що інфляція прискорюється вже третій тиждень попри жовтневе підвищення ставки. До останнього падіння рубля офіційний прогноз Центрального банку Росії припускав, що зростання цін наприкінці цього року становитиме 8-8,5%. Водночас радник ЦБ Кирило Тремасов визнав, що ризики перевищення цього прогнозу залишаються.
Також Центральний банк Росії оцінює, що послаблення рубля додає до інфляції 0,5-0,6 відсоткового пункту. Проте у банку ВТБ, другим за величиною в РФ, вважають, що цей ефект у п'ять разів сильніший, а падіння валюти створює інфляційний тиск, який перевищує очікування політиків. Зокрема перший заступник голови ВТБ Дмитро П’янов заявив, що останні події можуть призвести до перегляду майбутньої траєкторії ключової ставки.
Нагадаємо, як ми вже писали, банки 21 країни перестали приймати картки UnionPay російського Газпромбанку. Причиною стали введенні 21 листопада Сполученими штатами санкції проти Газпромбанку і його шести іноземних дочірніх структур.