Бельгійська компанія з торгівлі діамантами IKG згадується у бельгійському розслідуванні про відмивання грошей. Вона належить Ірині Кут, доньці Тетяни Глиняній, яка згадується у розслідуваннях БЕБ та НАБУ щодо постачання продукції до Міноборони за завищеними цінами.
Про це повідомляє "Слідство.Інфо" з посиланням на розслідування OCCRP.
Зазначається, що бельгійські прокурори повідомили журналістам, що у рамках розслідування вони вилучили близько 2 мільйонів євро. Ірині Кут звинувачення не висунули. Сама Ірина Кут через адвоката відмовилася коментувати і бельгійське розслідування, і можливу причетність до скандалу з постачанням продовольства до Міноборони в Україні.
Повідомляється, що прес-секретар брюссельської прокуратури Ясміна Вановершельде підтвердила, що зараз триває розслідування щодо компанії Ірини Кут, але відмовилася коментувати, чи має бельгійське розслідування якісь зв'язки з українською справою і повідомила, що на даному етапі розслідування направлене лише проти Ірини Кут та IKG.
Водночас, як з'ясували журналісти, українська та бельгійська влада контактує під час проведення своїх окремих розслідувань. В Україні правоохоронці перевіряють компанію «Міт Мікс», яка належить матері Ірини Кут, в рамках розслідування про продаж продовольства за завищеними цінами Міністерству оборони та розслідування Бюро економічної безпеки щодо ухилення від сплати податків та відмивання грошей. Юридичною адресою фірми «Міт Мікс» є склади, частина яких належить Ірині Кут.
«Скандал пов'язаний з кількома компаніями, які нібито продавали продукти військовим за ціною, в кілька разів вищою за їхню ринкову вартість. Слідчі НАБУ встановили, що мати Ірини Кут, Тетяна Глиняна, контролювала деякі компанії, які розслідуються в рамках кримінального провадження, але жодна з жінок підозри не оголошувала. Хоча обидві жінки у судових ухвалах знеособлені, однак у матеріалах відкритого доступу міститься достатньо інформації, щоб журналісти змогли ідентифікувати жінок», - пише видання.
Також повідомляється, що в одній ухвалі суду йдеться, що особа володіла компанією ТОВ «Преміум Компані» з травня по грудень 2022 року. Документи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань свідчать, що у цей період компанією володіла Тетяна Глиняна. А в іншому – зазначені адреси складів в Узині Київської області, які, як стверджує слідство, використовувалися у схемі постачання харчових продуктів. Дані Державного реєстру прав на нерухоме майно свідчать, що Кут є співвласником цих об'єктів. БЕБ розслідує, чи були компанії, які нібито постачали продукти за завищеними цінами, причетні до відмивання коштів та ухилення від сплати податків. Серед цих компаній - ТОВ «Міт Мікс», зареєстроване за адресою складів, що частково належать Кут і де проходили обшуки.
Як пише видання, у 2019 році власницею «Міт Мікс» була Ірина Кут. Тетяна Глиняна стала власницею у 2021 році, а у лютому 2023 року, одразу після того, як НАБУ розпочало розслідування, вийшла з компанії. У БЕБ встановили, що ТОВ «Міт Мікс» проводило незаконні операції з іншими компаніями із закупівлі та постачання м'ясної продукції. Ця схема нібито «привела до того, що державний бюджет України недоотримав понад 23 мільйони гривень податків». У серпні 2024 року Бюро економічної безпеки оголосило, що конфіскувало 4,7 мільйона євро готівкою, яка була знайдена в багажнику автомобіля. У БЕБ повідомили, що ця готівка пов'язана з розслідуванням щодо постачання продовольства Міноборони. За рішенням суду стало відомо, що в машині була бухгалтер «Міт Мікс». Слідчі також провели обшук за місцем проживання директора компанії "Міт Мікс". Вони вилучили 2,5 мільйона гривень готівкою, а також документацію, зокрема, рахунок-фактуру від хорватської компанії Nazarii doo за квітень 2024 року.
«Згідно з хорватським реєстром, Кут разом з матір'ю володіла половиною компанії «Nazarii doo» з вересня 2022 року до серпня 2023 року. Потім Глиняна стала єдиною власницею фірми. Компанії Nazarii doo належить готель "Мірарі" в хорватському прибережному місті Спліт. Це один із кількох об'єктів нерухомості, придбаних Глиняною у Хорватії. Документи з хорватського реєстру нерухомості показують, що з березня 2016 року до січня 2024 року Глиняна витратила майже 26 мільйонів євро на нерухомість, зокрема, на два готелі у Спліті. Більшість об'єктів нерухомості було придбано у 2023 році, коли в Україні вибухнув скандал щодо постачання продуктів харчування для Міноборони за завищеними цінами» - повідомляють журналісти.
Також у січні 2024 року, після того, як українські ЗМІ написали про хорватську нерухомість Глиняної, вона передала більшість своїх об'єктів людині на ім'я Діан Яхефендіч. Крім Nazarii doo, Діан Яхефендіч володіє ще трьома компаніями, заснованими Глиняною. Але контракти, отримані журналістами OCCRP, свідчать про те, що угода має один нюанс: Яхефендич не повинен був платити за компанії відразу, і вони повернуться у власність Глиняни, якщо він не зробить цього до 15 січня.
Зазначається, що Яхефендіч не відповів на електронні листи журналістів та відмовився коментувати справу по телефону. Тим часом компанія Яхефендіча Nazarii doo, яка раніше належала Тетяні Глиняній та Ірині Кут, продовжує скуповувати землю в туристичних районах Хорватії. У березні компанія придбала земельну ділянку за 1 млн євро на узбережжі міста Спліт.
Раніше ми писали про те, що скандального екс-заступника міністра оборони Ростислава Замлинського, який погодив «яйця по 17», призначили заступником голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.