![Глава Євроради очікує, що країни ЄС збільшать витрати на оборону понад 2% ВВП](https://dengi.ua/i/97/52/00/5/9752005/image_main/b7ddebeddc7afec6d5b5c7590e3f6f78-quality_100Xresize_crop_1Xallow_enlarge_0Xw_740Xh_400.jpg)
Країни Європейського Союзу, що входять до НАТО, ймовірно, погодяться підвищити рівень оборонних витрат вище нинішніх 2% ВВП на майбутньому саміті альянсу в червні. Таку думку висловив голова Європейської ради Антоніу Кошта, повідомляє Reuters.
Це рішення може бути ухвалене у зв'язку з тиском глави Білого дому Дональда Трампа на союзників по НАТО, де він наполягає на збільшенні оборонного бюджету до 5% ВВП. Наразі жодна з 32 країн-членів альянсу, включно зі Сполученими Штатами, не досягла цього рівня.
Кошта оголосив про проведення неформальної зустрічі лідерів ЄС найближчими днями, на якій планується обговорити інвестиції в оборону та безпеку. У переговорах також візьмуть участь генеральний секретар НАТО Марк Рютте та прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.
За словами Кошти, після збільшення військових витрат на 30% з моменту вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, сумарні оборонні витрати 23 країн ЄС, що входять до НАТО, досягли 2% ВВП.
"Серед держав-членів є чітке розуміння необхідності продовження цього курсу", — підкреслив він.
Голова Євроради припускає, що на саміті НАТО в червні буде встановлено новий цільовий показник, що перевищує 2% ВВП.
"Чи буде це 5% чи 3%, сказати складно, це рішення ухвалять держави-члени в рамках альянсу", — заявив він. Європейська рада, очолювана Коштою, представляє уряди 27 країн ЄС, при цьому членами НАТО є 23 із них.
Експерти та чиновники, опитані Reuters, вважають, що збільшення оборонних витрат до 5% ВВП малоймовірне як з політичної, так і з економічної точки зору, оскільки потребуватиме значних фінансових ресурсів. Проте очікується, що союзники погодяться вийти за межі нинішнього цільового показника у 2% ВВП.
Кошта, який раніше обіймав посаду прем'єр-міністра Португалії, наголосив, що Росія є головною загрозою для НАТО. Він також вказав на необхідність пріоритетного розвитку протиповітряної та протиракетної оборони, а також систем радіоелектронної боротьби.
Крім того, він зазначив, що інвестиції в оборонні технології та промисловість сприятимуть зміцненню конкурентоспроможності економіки ЄС. У перспективі, на його думку, буде потрібно обговорення механізму "спільного фінансування" колективної оборони.
Нагадаємо, раніше ми писали, що Індія та Китай призупинили торгівлю російською нафтою.