Навесні в Україні традиційно починається ремонтна кампанія на атомних електростанціях, яка триває майже до настання осінньо-зимового сезону. Кампанія вже стартувала: сім із дев'яти блоків мають потужність 1000 МВт, а решта два - по 440 МВт. В умовах відсутності резервних потужностей і поки зберігається прохолодна погода, виведення з роботи навіть одного блоку на 1000 МВт може призвести до дефіциту електроенергії. Постає питання: чи є можливість покрити цей дефіцит?
Про це пише "Економічна правда".
Зазначається, що ремонтні роботи здійснюються щорічно відповідно до графіків, розроблених "Укренерго" та затверджених Міністерством енергетики. Ці графіки формуються таким чином, щоб у холодну пору року всі доступні енергоблоки перебували в робочому стані. В умовах постійних атак на енергосистему з боку Росії, графік ремонтів не публікується.
Повідомляється, що порівняно з минулим роком ситуація змінилася. За словами радника прем'єр-міністра Юрія Бойка, у 2024 році "Укргідроенерго" компенсувало зниження виробітку АЕС завдяки весняному водопілля, а у 2025 році через брак опадів обсяг води буде значно меншим. Водночас представник однієї з енергетичних компаній також вказує, що 2025 року водних ресурсів буде втричі менше, ніж роком раніше, що створить додаткові складнощі для енергетичної системи.
Як пише видання, навіть без урахування можливих масованих атак на енергетичну інфраструктуру, описані чинники можуть призвести до дефіциту електроенергії навесні та влітку. Пошкодження енергооб'єктів унаслідок обстрілів лише погіршать ситуацію.
Проте, це не означає негайних відключень електроенергії для населення. Питання полягає в тому, якими засобами можна покрити можливий дефіцит. Серед доступних інструментів - імпорт електроенергії, збільшення внутрішньої генерації та обмеження споживання, причому останній варіант розглядають у крайньому разі.
Імпорт електроенергії
Зазначається, що імпорт з ЄС є найбільш очевидним рішенням для балансування системи. З 1 грудня 2024 року європейська мережа операторів передачі електроенергії ENTSO-E збільшила ліміт імпорту для України з 1700 МВт до 2100 МВт. У разі екстреної необхідності передбачено можливість додаткового постачання до 250 МВт.
Внутрішні резерви
Другий варіант - використання внутрішніх резервів. Зокрема, це стосується максимального завантаження теплових електростанцій, які не були виведені з ладу внаслідок атак.
Графіки відключень
Третій спосіб - обмеження споживання, насамперед - для промислових підприємств. У крайньому разі, можуть бути введені графіки аварійних відключень для побутових споживачів і малого бізнесу.
Прогнози на весну і літо
"У березні-квітні, коли почнуться ремонти, але ще буде холодно і споживання електрики триматиметься на високому рівні, у нас може зростати дефіцит в енергосистемі. Його необхідно буде або покривати імпортом, або диспетчеру знову доведеться обмежувати споживання. Насамперед він обмежуватиме промисловість, але чи вистачить цього, поки що сказати важко", - каже Бойко.
Однак представник однієї з енергетичних компаній налаштований оптимістичніше, вважаючи, що за відсутності масштабних атак на енергосистему відключень для населення вдасться уникнути за рахунок імпорту.
Щодо літнього періоду, то, за словами джерела видання з енергетичної компанії, 2025 року ремонтні роботи на АЕС оптимізовано, і повторення торішніх перебоїв у найспекотніші місяці не очікується. Найсерйозніший дефіцит прогнозується в липні, але передбачається, що його вдасться покрити поставками з ЄС.
"Незважаючи на спокійне проходження зими й оптимізм щодо найближчих місяців, усі співрозмовники ЕП не радять продавати генератори та зарядні станції. "Поки що не треба продавати, повернемося до цього питання за рік", - каже один із них.
Раніше ми писали про те, що РФ окупувала 18 ГВт генерації України за три роки.