Згідно з даними Держмитслужби, обсяг експорту української продукції в січні-березні 2025 року знизився на 7% порівняно з тим самим періодом 2024-го, тоді як імпорт зріс на 16%. Це призвело до нового рекордного дефіциту зовнішньої торгівлі - 8,6 млрд доларів, який оновив історичний максимум.
Про це пише "Економічна правда", аналізуючи причини та структуру українського імпорту.
Зазначається, що фінансування цього дисбалансу зараз можливе завдяки зовнішній допомозі. У 2023 році її обсяг становив 42,5 млрд доларів, у 2024-му - 41,7 млрд, а цьогоріч може сягнути 56,9 млрд. Національний банк використовує валюту, яка надходить від партнерів, щоб підтримувати високий рівень імпорту, що вдвічі перевищує експорт.
Водночас, цей потік фінансів не нескінченний. "Ситуація із зовнішнім фінансуванням істотно погіршиться у 2026 році", - зазначає Тетяна Богдан, директорка з наукової роботи Growford Institute.
Водночас, як пише видання, зростання імпорту за населення, що скорочується, пояснюється збільшенням закупівель в окремих стратегічних секторах. Тільки в першому кварталі 2025 року обсяг закупівель збільшився на 2,4 млрд доларів. Це значною мірою пов'язано з наслідками війни.
Зростання імпорту: газ, хімія, енергетика та оборона
Повідомляється, що у 2024-2025 роках Росія завдала ударів по 34 об'єктах компанії "Укргазвидобування". Особливо руйнівною виявилася атака в лютому 2025 року, яка призвела до зниження видобутку газу майже на 50%. Такі дії загрожували масштабними перебоями в газопостачанні.
У відповідь "Нафтогаз" активізував ремонтні роботи та почав імпортувати газ. У результаті витрати на купівлю газу за кордоном у першому кварталі 2025 року сягнули 629 млн доларів - учетверо більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. Це майже можна порівняти із загальними витратами на імпорт газу за весь 2024 рік, хоча все ще менше довоєнного рівня.
Обстріли також торкнулися хімічної галузі. Виробництво добрив у березні 2025 року скоротилося на 50%. За даними "Інфоіндустрії", заводи "Рівнеазот" і "Черкасиазот" у лютому працювали на 65-67% потужності - вище, ніж у січні, але все ще значно нижчі за нормальний рівень.
Аналітики агентства пов'язують це з атаками на газотранспортну систему і високим попитом на добрива перед посівною. У результаті Україна збільшила імпорт добрив, витративши на них додатково близько 220 млн доларів.
Схожа ситуація склалася і в енергетиці. Через руйнування об'єктів генерації країна змушена закуповувати не тільки електроенергію, а й обладнання для відновлення: генератори, трансформатори та інші елементи інфраструктури. Ці статті імпорту збільшилися щонайменше на 900 млн доларів.
Крім того, попри розмови про мирні ініціативи, триває зростання військових закупівель. Імпорт безпілотників, мікроелектроніки та обладнання для радіоелектронної боротьби залишається високим. Особливо зросла категорія "Інші товари", чия вартість збільшилася на 15% і досягла 1,36 млрд доларів. Раніше експерти пов'язували цю категорію з імпортом зброї, і тільки в першому кварталі 2025 року вона додала 500 млн доларів до загального обсягу імпорту.
- Споживання скорочується
Як зазначає видання, тоді як імпорт промислових та оборонних товарів зростає, закупівлі більшості споживчих товарів або залишилися на рівні минулого року, або знизилися. Особливо помітно зменшилися обсяги імпорту медикаментів, легкових автомобілів, мобільних телефонів, палива та побутової техніки.
"Відтак, збільшення негативного торгового балансу з початку року – аж ніяк не результат поглиблення структурних проблем в економіці. Природний газ, енергообладнання та військові потреби відповідають за 2,1-2,2 млрд дол. з 2,4 млрд дол., на які імпорт зріс у першому кварталі 2025 року порівняно з аналогічним періодом торік. Купівля цих категорій товарів – прямий наслідок військової агресії РФ", - резюмує ЕП.
Раніше ми писали про те, що "Нафтогаз" терміново закупить 1 млрд кубометрів газу на 410 млн євро за рахунок міжнародних грантів і кредитів.