
30 квітня 2025 року Україна та Сполучені Штати Америки підписали Угоду про економічне партнерство та створення Інвестиційного фонду відбудови (угода про корисні копалини). Про це повідомила пресслужба Міністерства економіки України.
Угоду підписали перша віцепрем'єр-міністерка - міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент.
Інвестиційний фонд відбудови дозволить забезпечити фінансування критично важливих проєктів у сфері розробки корисних копалин та сприятиме впровадженню інновацій, технологічному розвитку та відновленню.
Зазначається, що Угода вигідна для обох держав, адже дозволить залучити додаткові інвестиції, сприятиме розвитку інновацій і впровадженню нових технологій.
Які ключові гарантії для України:
- Відповідність Конституції та курсу на ЄС. Угода узгоджується з чинним законодавством і міжнародними зобов'язаннями України.
- Повний контроль над ресурсами. Усі надра, територіальні води та ресурси залишаються у власності України. Лише Україна визначає умови та місця видобутку.
- Збереження державної власності. Державні компанії залишаються у власності України. Угода не впливає на приватизаційні процеси.
- Оптимальні законодавчі зміни. Для функціонування Фонду потрібні лише обмежені зміни до Бюджетного кодексу України. Сама Угода підлягатиме ратифікації Верховною Радою.
Як працюватиме Фонд:
- Угода зосереджується на майбутній, а не минулій військовій допомозі США.
- Україна спрямовує до Фонду 50% майбутніх доходів від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки (у сфері критичної сировини, нафти й газу). Доходи від уже чинних проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду.
- Кошти Фонду інвестуються виключно в Україну - у видобувні проєкти або відбудову інфраструктури.
- Перші 10 років прибутки не розподіляються, а повністю реінвестуються в українську економіку. Потім можуть бути розподілені між партнерами.
- Управління Фондом здійснюється на паритетних засадах між Україною та США.
- США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології в українську економіку. Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують боротьбу України проти ворога.
- Угода надає податкові гарантії. Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні в США, ні в Україні.
Раніше ми писали, що ірландська гірничодобувна компанія TechMet, яка підтримується США, планує реалізувати великий літієвий проєкт на території України. Цей проєкт може стати одним із перших у рамках американо-української угоди про постачання корисних копалин.