Скорочення резервів, інфляція та зростання військових витрат: куди скочується економіка РФ за роки війни

Подібний рівень військових витрат спостерігався в останні роки існування СРСР, коли він намагався конкурувати зі США.
Ivan Aleksic  / unsplash.com
Ivan Aleksic / unsplash.com

У 2024 році військові витрати РФ сягнули 16,2 трлн рублів - майже втричі більше, ніж 2021 року, коли на оборону було виділено 5,9 трлн рублів. За три роки повномасштабної війни сукупні витрати склали 37 трлн рублів, що на 21 трлн більше порівняно з попереднімтрирічним періодом - приблизно на 260 мільярдів доларів.

Про це пише "Економічна правда", аналізуючи ситуацію в російській економіці.

Читайте також:

Зазначається, що військові витрати зайняли 40% всього федерального бюджету РФ у 2024 році та склали близько 8% від внутрішнього валового продукту країни. Подібний рівень оборонних витрат спостерігався в останні роки існування СРСР, коли він намагався конкурувати зі США в гонці озброєнь, не витримавши водночас економічного тиску.

Видання наводить ключові показники погіршення економічної ситуації в РФ, а саме:

  • Резерви

На економіку Росії також негативно вплинули санкції. Серед найпомітніших наслідків - замороження зовнішніх резервів та обмеження на реалізацію золота. На момент лютого 2022 року міжнародні резерви Росії становили 631 млрд доларів, проте в розпорядженні в Москви залишилося лише 86 млрд. Понад 300 млрд доларів заморозили західні країни, ще 28 млрд - у МВФ, а продати золото, яке оцінюють у 196 млрд доларів, тепер складно через накладені обмеження.

  • Доходи від продажу енергоносіїв

До початку повномасштабного вторгнення Росія щорічно отримувала від експорту нафти і нафтопродуктів від 170 до 210 млрд доларів, що забезпечувало близько 40% валютних надходжень. У 2024 році цей показник склав 195 млрд доларів - на рівні довоєнних років, хоча й нижче рекордних 230 млрд у 2022 році. Однак у 2025 році очікується зниження нафтових доходів до 140-150 млрд доларів через падіння цін.

  • Фонд добробуту

Підготовка до війни дозволила Росії до травня 2022 року накопичити у Фонді національного добробуту близько 148 млрд доларів завдяки високим світовим цінам на нафту. Однак на початок 2025 року в розпорядженні фонду залишилося тільки 35 млрд - зокрема 164 млрд юанів і 179 тонн золота, що перебуває під санкціями.

  • Друк грошей та інфляція

Тим часом обсяг грошової маси в країні помітно зріс. З 2022 по 2024 роки показник широкого грошового агрегату М2Х збільшився на 63% - з 83 до 131 трлн рублів, що істотно перевищує зростання аналогічного періоду до війни (36%).

Така емісійна політика сприяє прискоренню інфляції. За офіційними даними, зростання цін становить 0,2-0,3% на тиждень, або близько 10-12% на рік. Однак альтернативні оцінки та висока ключова ставка Центробанку РФ на рівні 21% вказують на вищу реальну інфляцію - близько 25-28% на рік. Висока ставка не мала б сенсу за більш помірного зростання цін.

  • Соціальні наслідки

Російська стратегія ведення війни багато в чому спирається на систему контрактної служби. Так, кожен найманець отримує близько 5 млн рублів на рік: 1-2 млн у вигляді одноразових виплат і щомісячну зарплату в розмірі 250-300 тисяч рублів. Це в рази перевищує доходи цивільних фахівців - наприклад, лікарі та вчителі отримують у середньому 35-50 тисяч рублів на місяць.

Істотний розрив у доходах між військовими і цивільними секторами, а також зростаюче розбалансування попиту і пропозиції, свідчать про наростаючі проблеми в російській економіці. Головний фактор - надмірні військові витрати за одночасного скорочення стабільних джерел фінансування.

  • Чого очікувати далі

На сьогоднішній день Росія вже не володіє тими економічними ресурсами, які були на початку вторгнення. Фонд національного добробуту практично виснажений, а доходи від нафтового експорту знижуються. У квітні ціна на нафту Urals була на 17 доларів нижчою за рівень минулого року, що призведе до скорочення валютних надходжень на 40-50 млрд доларів.

Навіть мінекономіки РФ визнало, що ціна бареля нафти цього року становитиме лише 56 доларів, тоді як під час формування бюджету розраховували на рівень у 69,5 доларів.

Тим не менш, Росія продовжує нарощувати витрати на оборону. У 2025 році вони можуть досягти 20 трлн рублів, незважаючи на те, що в бюджеті закладено 16,5 трлн. Судячи з тенденцій останніх років, фактичні витрати, швидше за все, перевищать заплановані. Збільшення витрат пов'язане з необхідністю виробляти нову військову техніку, оскільки старі запаси вже вичерпані.

"Звичайно, все може змінити "феномен Трампа", зокрема його бажання переглянути поточний санкційний режим. Однак у поточних умовах це сприйматиметься як підігрування агресору, а точніше - як його порятунок. Поки ж цього не сталося, час грає проти економіки Кремля, а отже, вже влітку економічна ситуація в Росії погіршиться ще сильніше", - резюмує видання.

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

інфографіка
інфографіка / epravda.com.ua

Раніше ми писали про те, що кількість росіян, які взяли кредит, побила історичний рекорд, а їхні борги у 2025 році досягли 38,5 трлн рублів.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK