Тіньова економіка світу, оцінювана в 12,5 трильйона доларів, присутня практично повсюдно, проте найбільша її частка у ВВП припадає на країни з економікою, що розвивається. Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на дані звіту Global Shadow Economy Report 2025, проведеного компанією Ernst & Young. При цьому на першу трійку держав припадає майже половина загальної суми - 5,93 трлн дол.
Так, найбільші обсяги тіньової діяльності в абсолютних цифрах зафіксовано в Китаї, США та Індії. Ці країни охоплюють широкий спектр неформальної зайнятості - від вуличної торгівлі до незаконної діяльності, що перебуває поза увагою державних органів. Подібна ситуація призводить до зниження податкових надходжень і погіршення умов праці, оскільки мільйони працівників позбавлені офіційного захисту і гарантій.
Згідно зі звітом, Китай посідає перше місце за обсягом тіньової економіки, який сягає 3,6 трильйона доларів (20% ВВП). При цьому з 2004 року кількість працівників у цьому секторі майже подвоїлася і наблизилася до позначки в 200 мільйонів осіб. А частка прибуткового податку в структурі ВВП країни становить лише близько 6%, що значно нижче за середній показник по країнах ОЕСР (24%).
На другому місці перебувають США, де обсяг неформальної економіки оцінюють у 1,4 трильйона доларів або 5% від ВВП країни.
Індія посідає третю позицію з показником у 931 мільярд доларів, що еквівалентно 26,1% її валового внутрішнього продукту.
У Європі найбільша тіньова економіка зареєстрована в Німеччині, де її обсяг становить 308 мільярдів доларів або 6,8% ВВП.
При цьому РФ посідає 9 позицію в рейтингу тіньових економік з оборотом 265 млрд доларів (13,1% ВВП)
Водночас в Україні, за оцінкою експертів, на тіньовий сектор припадає 19,3% ВВП або 34,5 млрд доларів.
Раніше Dengi.ua повідомляли про те, що боротьба з порушеннями на тіньовому ринку може залучити до бюджету України додатково 400-450 мільярдів гривень на рік.
Також Dengi.ua писали, що за результатами боротьби БЕБ із тіньовим обігом агропродукції , у 2024 році надійшло до бюджету 1,3 млрд грн.