Повернення українців додому та розвиток людського капіталу є запорукою швидкого повоєнного відновлення України. Для цього необхідно подвоїти ВВП, яке стане можливим лише із залученням 4,5 млн працівників в економіку.
Про це повідомляє міністр національної єдності Олексій Чернишов.
За його словами, до повномасштабного вторгнення розмір ВВП України становив близько $200 млрд. При цьому державні витрати (зведений бюджет, пенсійний фонд) були на рівні $80 млрд. Водночас, під час війни та у процесі відновлення потреби значно більше, понад $110 млрд на рік (через зростання військових та соціальних витрат та потреб відновлення).
«Щоб балансувати такі видатки, щоб вижити та відбудуватись Україні за найближче десятиліття необхідно подвоїти ВВП. Для цього, за оцінками експертів Центру економічного відновлення, економіка України має зростати мінімум на 7% щороку. При поточному рівні продуктивності Україні не вистачатиме до 4,5 млн працівників.», - наголосив Олексій Чернишов.
Міністр також повідомив, що до 2035 року ринок праці в України втратить ще 2 млн працівників. Серед причин він називає: старіння населення, недостатню кількість молоді, неповернення українців з-за кордону та подальшу міграцію з країни. При цьому, якщо не залучати додатково людей на ринок праці та не підвищувати продуктивність, відновлення розтягнеться на довгі десятиліття.
«Для скорочення дефіциту робочої сили є два шляхи – підвищення продуктивності праці та максимальне залучення працюючих», - зазначив міністр.
Він бачить три можливості залучення працівників, а саме:
- Збереження та розвиток внутрішнього людського капіталу. Для цього потрібна реформа освіти, масове перенавчання, економічна інклюзія, розвиток жіночого підприємництва, високі стандарти охорони здоров'я, повернення ветеранів до економічної активності, інтеграція людей з інвалідністю та ВПО на ринок праці.
- Повернення та залучення українців з-за кордону. За межами країни перебувають понад 6 млн вимушених українських мігрантів, разом із діаспорою та трудовими мігрантами – це понад 20 млн осіб.
- Залучення висококваліфікованої іноземної робочої сили (питання, що потребує комплексного діалогу в країні).
«Для підвищення продуктивності потрібні інвестиції та розвиток інновацій. Гарним знаком є затвердження Стратегії цифрового розвитку інновацій України до 2030 року, а також останні програми підтримки розвитку індустріальних парків та програми підтримки українського бізнесу. Спільне розуміння важливості розвитку приватного сектору та приватних інвестицій – це теж про нашу єдність», - упевнений Чернишов.
Раніше ми писали про те, які професії нині найзатребуваніші в Україні.