У 2024 році прогнозувалося зростання активності на ринку нерухомості, проте прогнози виявилися суттєво завищеними. За літо та осінь приватні будинки під Києвом впали у ціні на 15-20%. При цьому зменшення вартості та попиту на заміську нерухомість продовжується досі.
Про це пише Delo.ua з посиланням на коментар виданню директора агентства нерухомості Олександра Крикніцького.
Зазначається, що здешевлення будинків ріелтор пояснює зменшенням активності на ринку нерухомості загалом та скороченням фінансування державних іпотечних програм.
Повідомляється, що раніше основний попит припадав на будинки до $100 тисяч, сьогодні це в переважній більшості об'єкти до $60 тисяч.
"Звичайно, є продажі і в інших сегментах. Скажімо, дачі: якщо раніше це було $40 тисяч, зараз уже $20-30 тисяч. Чим менша вартість будинку, тим більша активність. Тобто в попиті бюджетні варіанти. Купують насамперед будинки, в яких можна жити одразу", - підкреслив директор агентства.
За його словами, 2024 показав неприємну динаміку, що великий капітал виїжджає з країни. Багатші українці виїжджають за кордон або ж виводять кошти, купують нерухомість вже за межами України. Бюджетний сегмент не може виїхати за кордон і тому основний інтерес змістився на дешеві будинки.
Також повідомляється, що ціни на приватні будинки в Київській області, як завжди, залежать не лише від типу житла, наближення до природи, рекреаційної складової, а й від відстані до столиці. Так, у Києво-Святошинському районі у 20-кілометровій смузі ціни майже однакові – $100-300 тис. за об'єкт. Проте у Броварському, Вишгородському, Бориспільському районах на ціні відбивається кожен кілометр. У той же час є такі локації, за 40 км від Києва, де ціна в котеджному містечку коштує дорожче, ніж за 10-кілометрову смугу від столиці — $10 тис за сотку. На це впливає цікава рекреаційна локація.
Також є села, де різниця в цінах за сотку відрізняється в п'ять-десять разів, залежно від типу будинку, хоча відстань між ділянками може бути не більше трьох кілометрів. В одному випадку це $1-1,5 тис., в іншому $10 -15 тис. Однак говорити, що середня вартість сотки $7,5 тис. — не зовсім коректно», — пояснює експерт.
Видання наводить середні ціни на будинки на маркетплейсі в деяких селах у 20-кілометровій зоні неподалік столиці, а саме:
- Богуслав – 740 тис. грн,
- Ковалівка – 990 тис. грн,
- Сухолуччя – 1,8 млн грн,
- Демидів – 1,8 млн грн,
- Святопетрівське – 3,8 млн грн,
- Хотів – 4,8 млн грн,
- Крюківщина – 4,9 млн грн,
- Козин – 39 млн грн.
Щодо прогнозів цін на 2025 рік, експерти зазначають, що якщо буде фінансування державних іпотечних програм і працюватиме ринок нерухомості, це дасть стимул і для покупки приватного житла за містом. А якщо обставини на фронті погіршуватимуться, швидше за все, ціни на заміську нерухомість навколо столиці впадуть ще більше.
Раніше ми писали про те, що ціни на оренду одно- та двокімнатних квартир, особливо у великих західних містах та столиці, продовжують зростати.