Згідно з українським законодавством, зокрема Законом "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", мешканці зобов'язані регулярно та в повному обсязі сплачувати внески, призначені для утримання та ремонту спільних частин будинку. Однак постає питання - чи може ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) застосовувати штрафні санкції до тих, хто не виконує цей обов'язок.
Про це повідомляють dengi.ua з посиланням на коментар юриста Євгена Буліменка, який він дав виданню РБК-Україна.
- Чи є в ОСББ право штрафувати
Законодавством України не передбачено автоматичне право ОСББ стягувати неустойки, такі як пені або штрафи, за прострочення платежів. Проте, існує важлива особливість.
"Законом не передбачена можливість стягнення неустойки (штрафу, пені) за несвоєчасну сплату внесків і платежів. Водночас її розмір і порядок нарахування можуть бути визначені в статуті ОСББ", - пояснює Євген Буліменко.
Інакше кажучи, якщо в статутних документах об'єднання прямо зазначено, що за прострочення платежів передбачено штрафи або пеню, ОСББ має право їх застосовувати. Якщо ж таких положень немає - нараховувати штрафи організація не може.
- Як стягуються борги
У разі, якщо власник квартири ігнорує свої зобов'язання з оплати протягом тривалого часу, об'єднання має право ініціювати судовий розгляд.
"У разі заборгованості об'єднання має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу. До неї необхідно додати документи, що підтверджують борг", - каже юрист.
Судовий наказ, винесений за заявою ОСББ, може бути виконаний або державною виконавчою службою, або приватним виконавцем - аналогічно до інших судових рішень.
- Правомірність контролю над оплатами
При цьому ОСББ має право відстежувати своєчасність надходження внесків від мешканців, і це не суперечить закону.
"Співвласник зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески. ОСББ, своєю чергою, має право контролювати їх надходження", - додає Буліменко.
Раніше ми писали про те, що 2024 року в судах було зареєстровано 3,1 мільйона справ, а основною категорією серед цивільних спорів залишаються справи про стягнення з українців комунальних боргів.


