Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск виступив у Сеймі із заявою про те, що з 5 червня припинить свою дію механізм автономних торговельних заходів (АТЗ) Європейського союзу, який дозволяв безмитне ввезення українських товарів. Він наголосив, що підтримка України в протистоянні з Росією залишається пріоритетом, однак це не повинно завдавати шкоди польським виробникам, особливо аграріям.
Про це передають Dengi.ua з посиланням на повідомлення RMF24.
Польський прем'єр зазначив, що введення ЄС механізму АТМ фактично відкрило польський ринок для української сільськогосподарської продукції, що надходить без належного контролю.
"Ми повертаємося до довоєнних правил на кордоні", - заявив Туск.
За його словами, рішення щодо АТМ ухвалював уряд його попередника, Матеуша Моравецького.
"Я тоді не сказав жодного поганого слова. Але трьох-чотирьох місяців вистачило, щоб зрозуміти, що цей механізм не має сенсу, що він загрожує стабільності польського ринку. І потрібно було вжити заходів, щоб це заблокувати - насамперед, ішлося про зерно, але не тільки. (...) Ми бачили, як щодня до Польщі вирушали тисячі вагонів із зерном, і ви говорили перед камерами, що все чудово", - наголосив Дональд Туск, звертаючись до представників партії "Право і справедливість".
Глава уряду запевнив, що захист національних економічних інтересів буде для кабінету пріоритетом, навіть якщо вони вступають у протиріччя з інтересами України.
"У мене немає з цим проблем, тому що ніхто не скаже мені, що я налаштований проти України, коли мова заходить про українсько-російську війну", - додав прем'єр.
Видання нагадує, що АТМ було ухвалено ЄС у червні 2022 року як захід підтримки України після початку широкомасштабного вторгнення Росії. Він забезпечував безмитний експорт усіх українських товарів на ринок Євросоюзу. У 2023 році його дію було продовжено ще на рік.
У січні 2024 року Єврокомісія запропонувала зберегти дію механізму, але запровадити квоти на низку товарів - зокрема, на яйця, м'ясо птиці, цукор, овес, кукурудзу, крупи та мед - щоб захистити внутрішній ринок ЄС.
Водночас лібералізація торгівлі викликала хвилю протестів у Польщі: фермери, незадоволені напливом дешевої продукції з України, блокували прикордонні переходи. Незважаючи на це, механізм діятиме до 5 червня 2025 року.
Нагадаємо, раніше Dengi.ua повідомляли, що ЄС під тиском Польщі планує з 6 червня запровадити серйозні обмеження на постачання української сільськогосподарської продукції , зокрема: цукру, кукурудзи, та м'яса птиці.