У другій половині лютого закупівельні ціни на молоко-сировину продовжили знижуватися. Це пов'язано зі слабким попитом на молочну продукцію на внутрішньому ринку, а також із нерентабельністю виробництва пари сухе молоко/вершкова олія, розповів аналітик Асоціації виробників молока (АВМ) Георгій Кухалейшвілі.
Про це повідомляє прес-служба АВМ.
Так, середня закупівельна вартість молока екстра-класу становила 16,80 грн/кг без ПДВ, що на 60 копійок менше, ніж місяцем раніше. У господарствах ціни варіюються від 16,50 до 17,00 грн/кг без ПДВ. За останній місяць нижня межа знизилася на 1,00 грн, а верхня - на 1,70 грн.
Молоко вищого ґатунку в середньому коштує 16,65 грн/кг без ПДВ, що на 30 копійок нижче порівняно з попереднім місяцем. Ціновий діапазон становить від 16,00 до 16,80 грн/кг без ПДВ. Нижня межа впала на 1,20 грн, а верхня - на 1,40 грн.
Перший сорт продається в середньому по 16,00 грн/кг без ПДВ, що на 40 копійок нижче рівня другої половини минулого місяця. Мінімальна ціна в господарствах зафіксована на рівні 15,20 грн/кг (зниження на 1,30 грн), а максимальна - 16,20 грн/кг (падіння на 90 копійок). Таким чином, середньозважена ціна трьох сортів молока склала 16,60 грн/кг без ПДВ, що на 48 копійок менше, ніж місяцем раніше.
За словами Георгія Кухалейшвілі, зниження закупівельних цін в Україні зумовлено тим, що виробництво сухого молока і вершкового масла залишається нерентабельним. Ці продукти є ключовими позиціями українського молочного експорту. На ціни також впливає зниження купівельної спроможності населення та скорочення споживання молочної продукції. Наприкінці 2024 року українські споживачі зіткнулися з різким зростанням цін у роздрібних мережах, що знизило попит.
На закупівельні ціни також чинить тиск слабкий інтерес з боку молокопереробних підприємств і наявність надлишків сирого молока на ринку.
"Очікується, що до 1 березня середня закупівельна ціна може опуститися до 16,40-15,50 грн/кг без ПДВ. Однак ситуація може змінитися в другій половині місяця. У березні торговельні мережі планують акційні знижки на молочну продукцію, що може призвести до зростання попиту на молоко-сировину з боку переробних підприємств. У разі збільшення продажів імовірність подальшого зниження цін у другій половині березня мала. При цьому здешевлення може відновитися з 1 травня", - зазначає аналітик.
Перспективи цін надалі залежатимуть від рішення ЄС про продовження пільгового митного режиму для українських експортерів молочної продукції. Цей режим було запроваджено 2022 року після повномасштабного вторгнення Росії. Якщо умови повернуть до формату 2016 року, коли безмитні поставки в ЄС обмежувалися квотами, це може призвести до скорочення експорту, збільшення внутрішніх запасів молока-сировини та подальшого падіння закупівельних цін. Близько 30-35% молока, що переробляється в Україні, потім експортується у вигляді готової продукції.
З червня 2025 року очікується зростання виробництва молока-сировини завдяки запуску нових молочних ферм у Західній Україні, будівництво яких велося у 2023-2024 роках. Найімовірніше, збільшення пропозиції на тлі обмеженого попиту продовжить чинити тиск на ціни. Однак додаткові обсяги молока можуть бути частково компенсовані запуском у четвертому кварталі 2025 року підприємства "Гадячсир", викупленого ПрАТ "Ічнянський молочно-консервний комбінат". Для беззбиткової роботи заводу необхідно переробляти щонайменше 300 тонн молока-сировини на добу.
Раніше ми писали про те, що в Україні спостерігається значне зростання імпорту свіжих молокопродуктів особливо з Польщі.