Туреччина, яка є найбільшим світовим виробником абрикосів, відіграє ключову роль у постачанні як свіжих, так і сушених і заморожених плодів на міжнародні ринки. Однак різке похолодання у квітні 2025 року може кардинально вплинути на світову торгівлю абрикосами, спричинивши цінові коливання в Європейському союзі, США, країнах Близького Сходу та Центральної Азії.
Про це пишуть dengi.ua з посиланням на EastFruit.
Зазначається, що в таких країнах, як Німеччина, Україна та Узбекистан, прогнозується зростання цін на свіжі та сушені абрикоси, а також на продукцію харчової промисловості, де їх використовують, включно з молочними десертами, хлібобулочними виробами та солодощами. Наслідки квітневих подій відчуватимуться, як мінімум, до середини 2026 року.
Аналітики видання описали причини та наслідки неврожаю абрикосів у Туреччині, а саме:
Екстремальне похолодання у квітні
Аномальні заморозки, зафіксовані у квітні 2025 року, завдали серйозного удару по сільському господарству Туреччини. У більш ніж 36 провінціях температура опускалася до -15°C, що стало однією з найважчих погодних аномалій за останні десятиліття. У результаті постраждали численні культури - від абрикосів і винограду до волоських горіхів, мигдалю та овочів. Пошкодження торкнулися не тільки поточного врожаю, а й вплинули на майбутнє плодоношення через шкоду самим рослинам.
При цьому особливо важких втрат зазнала провінція Малатья, на яку припадає близько 85% національного виробництва абрикосів. Заморозки припали на період цвітіння, що посилило збитки. За оцінками фахівців, майже всі 13 мільйонів абрикосових дерев у регіоні постраждали, і обсяг виробництва може скоротитися зі звичайних 750 тисяч тонн до всього 10 тисяч тонн.
Світові наслідки та зростання цін
Падіння обсягів виробництва в Туреччині створює дефіцит на глобальному ринку, змушуючи країни-імпортери шукати нові джерела поставок. Альтернативними експортерами виступають Іспанія, Узбекистан, Таджикистан та Італія, проте задовольнити попит, що різко зріс, буде непросто - особливо на тлі аналогічних погодних умов в інших європейських країнах.
У 2025 році абрикос подорожчає в усій Європі через весняні заморозки, які зачепили Молдову, Болгарію, Румунію, Грецію, Італію, Україну, Угорщину та Сербію.
Україна: зростання цін і зниження споживання
Повідомляється, що Україна щорічно закуповує від 30% до 50% свіжих абрикосів із Туреччини, порівнянна кількість надходить із Молдови. У 2025 році врожай в обох країнах опинився під загрозою, як і в самій Україні, що призведе до різкого подорожчання.
"Ціна на цей фрукт може зрости в рази і визначатиметься абрикосами з Іспанії. Таким чином, очевидно, що споживання абрикосів в Україні 2025 року різко скоротиться, що дасть поштовх до збільшення споживання інших фруктів і ягід", - підкреслюють аналітики.
Проблеми на ринку заморожених фруктів
Туреччина також посідає лідируючі позиції на ринку заморожених абрикосів, тому зниження врожаю в цій країні вплине і на цей сегмент. Виробникам доведеться коригувати цінову політику і переглядати асортимент, що торкнеться як переробників, так і кінцевих споживачів.
Вплив на харчову промисловість
Зазначається, що подорожчання і дефіцит абрикосів особливо сильно вдарять по таких галузях:
- Кондитерське та хлібопекарське виробництво - фрукт часто використовується у випічці, пирогах і батончиках. Його дефіцит може призвести до зміни рецептур або припинення випуску окремих видів продукції.
- Виробництво снеків і сніданків - мюслі та гранола з абрикосами можуть подорожчати або зникнути з полиць.
- Молочні продукти - йогурти та десерти з додаванням абрикоса опиняться під загрозою через брак сировини.
- Здорове харчування та нутрицевтики - сушені абрикоси, що містять велику кількість клітковини та поживних речовин, важко буде замінити іншими інгредієнтами.
Центральна Азія - новий центр поставок
Як зазначає видання, через дефіцит, що склався, турецькі переробники вже налагоджують зв'язки з виробниками сушених фруктів у Центральній Азії. Таджикистан і Узбекистан, які є великими експортерами кураги, можуть істотно збільшити свої доходи за рахунок розширення експорту.
При цьому міжнародний експерт з плодоовочевої галузі з Таджикистану Бахтієр Абдувохідов зазначає: "У Центральній Азії очікується рясний урожай абрикосів 2025 року, що створює чудові можливості для збільшення експортних доходів від свіжих і сушених абрикосів".
При цьому незважаючи на світовий дефіцит, в Узбекистані та Таджикистані ціни на ранні сорти залишаються стабільними, а експорт уже активно здійснюється.
Раніше ми писали про те, що в Миколаївській області через заморозки особливо постраждали кісточкові плодові дерева - абрикос, алича, черешня, загинуло майже 100%.